Alergie u dziecka a kwestie sanitarne

Alergie u dziecka a kwestie sanitarne

Pojawienie się pierwszych objawów alergicznych u dzieci, jest pierwszym sygnałem ostrzegawczym dla rodziców i informacją, że powinni oni dokładnie zweryfikować przyczynę problemu i wykluczyć każde potencjalne zagrożenie. Pojawia się jednak druga strona medalu, ponieważ jest wiele badań przekonujących, że im dziecko w młodym wieku posiada mniejszy kontakt z alergenami, tym większe ryzyko, że nie będzie na nie odporne w dorosłym życiu. Czy jest to prawda? Badania nie są jednoznaczne, więc w dalszym ciągu powstawanie alergii (gdy rodzice ich nie posiadają), bywa zagadką.

Jeśli szukasz usług, które pomogą ci walczyć z alergią, poznaj naszą ofertę profesjonalnego usuwania alergenów.

Jak mają się warunki sanitarne i higiena do powstawania alergii? Jest to niezwykle ciekawy temat, ponieważ od kiedy powyższe kwestie uległy poprawie, alergików znacznie i systematycznie zaczęło przybywać. Warto jednak zastanowić się nad tym, by ograniczyć kontakt z nimi, ponieważ alergeny mają również negatywny wpływ na zdrowie osoby, która alergii nie posiada. 

Systematyczne odkurzanie – podstawa zachowania czystości

Ilość szkodliwych mikroorganizmów, które rozwijają się i doskonale funkcjonują w zakurzonych pomieszczeniach, jest niezwykle długa – świetnym przykładem są m.in. roztocza. Szkodniki, karaluchy, owady, myszy i pająki również doskonale czują się i szybko zadomawiają w otoczeniu kurzu, więc jeśli pojawiły się one w mieszkaniu, to prawdopodobnie higiena uległa zaniedbaniu. 

Powierzchowne odkurzanie nie wystarczy, więc warto zacząć od ścierania kurzu z blatu, wysokich szaf, szafek, a nawet za meblami. Drobinki kurzu są niezwykle małe i przedostają się bez problemu do najmniejszych szczelin, które zazwyczaj są poza wzrokiem domowników. 

Pleśń, grzyb i wilgoć – największy wróg 

Pojawienie się wilgoci w domach i mieszkaniach, zazwyczaj oznacza, że niedługo będzie trzeba zastanowić się nad usługami odgrzybiania i pozbycia się pleśni ze ścian. Niestety, są to warunki, które doskonale sprzyjają rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów. Jeśli dziecka układ oddechowy będzie się rozwijać, posiadając stale kontakt z takimi bakteriami, można spodziewać się wystąpienia nie tylko alergii w przyszłości, ale nawet może dojść do powstania nieuleczalnych zmian lub powstania chorób i patologii. 

Koniecznością jest wykorzystanie m.in. takich usług jak dezynfekcja, osuszanie budynków, ścian, murów, a w skrajnych przypadkach nawet warstwy izolacyjnej. Na samym końcu, by postawić przysłowiową kropkę nad i, warto zdecydować się na ozonowanie pomieszczeń, ponieważ drobne atomy ozonu, trafią do najmniejszych szczelin, zabijając bakterie i szkodliwe mikroorganizmy do końca. 

Pozbycie się alergenów z pościeli 

Roztocza są wszędzie (rozmnażają się od sierpnia do listopada) i można powiedzieć, że ich definitywne pozbycie się jest niemożliwe, to warto zadbać, chociaż o maksymalną higienę pościeli. Przez całą noc dotykamy kołdry i poduszki twarzą, posiadają one kontakt ze skórą i znajdują się w bliskiej okolicy dróg oddechowych – dzieci z alergiami, niemal od razu mogą dostać kataru, wysypki, świądu i wielu innych nieprzyjemnych dolegliwości. 

Jak sobie radzić z problemem? Najlepszym sposobem jest zakup specjalnego pokrowca, który jest odporny na przenikanie roztoczy (chociaż przepuszcza wilgoć i powietrze) – można go prać w temperaturze +60 stopni, chociaż same roztocza giną już przy +45.

Zobacz także: