Czy zwalczanie prusaków i karaluchów w blokach może być skuteczne ?

Czy zwalczanie prusaków i karaluchów w blokach może być skuteczne ?

Prusaki to prawdziwa zmora mieszkańców blokowisk. Miejsc, w których się zadomowią, łatwo nie opuszczą, a walka z prusakami zawsze jest długa i trudna. Zastanawiamy się dlaczego prusaki pojawiają się w bloku ? Dlaczego akurat w naszym? Czy zwalczanie prusaków w bloku może być skuteczne?

Najczęstszym szkodnikiem, który pojawia się w naszych mieszkaniach a szybkim czasie może zająć cały blok jest karaczan prusak (blatella germanica). Mieszkając blisko nas maja zapewnione wszystko czego potrzebują tj.: wodę, pożywienie, ciepło i schronienie. Nie ma lepszych warunków do tego aby się rozmnażać i opanować cały blok.

Dlaczego prusaki w bloku trudno jest zwalczyć?

Gdy prusaki, bądź karaluchy zamieszkają w domu jednorodzinnym dużo łatwiej jest je zwalczać. Wówczas wystarczy trochę przygotowań domu, odrobina samodyscypliny i zastosowanie się do zaleceń firmy, która wykonuje usługi dezynsekcji prusaków. Znacznie gorzej wygląda sytuacja, gdy mieszkamy w blokach wielorodzinnych. W 90 % przypadków, gdy populacja prusaków rozrośnie się do kilkuset osobnikowej migrują one kratkami wentylacyjnymi czy pionami CO i wodnymi w poszukiwaniu nowego domu. Wtedy mimo, iż do tej pory nie odnotowaliśmy obecności prusaka czy karaczana we własnym domu możemy spodziewać się tego niechcianego gościa. Największy problem pojawia się wtedy, gdy mamy pewność, że źródło prusaki nie znajduje się w naszym domu a np.: u sąsiada z góry. Sąsiedzi zwykle bardzo niechętnie przyznają się do tego typu lokatorów. Bez współpracy ze wszystkimi sąsiadami bardzo trudno jest wytępić całą populacje prusaków.

Gdy weźmiemy pod uwagę szybkość rozmnażania tych szkodników możemy być pewni, że w ciągu kilku miesięcy opanują cały blok.

Samica prusaka produkuje ootekę (ootheeca), w której może znajdować się nawet 2 rzędy po 20 jaj z małymi prusakami. Oznacza to, że co 2-3 tygodnie populacja prusaków w naszym mieszkaniu zwiększa się o około 40 osobników. Co 3 miesiące populacja ogólna prusaków zwiększa się 30-krotnie.

W takiej sytuacji tylko podjecie profesjonalnych, zaplanowanych i systematycznych działań może zagwarantować 100 % zwalczenie populacji prusaka. Nie można zapominać o piwnicach i innych pomieszczeniach zlokalizowanych w blokach.

Skąd się biorą prusaki w naszych mieszkaniach ?

Te uciążliwe szkodniki- prusaki bardzo chętnie wybierają bloki na swoje mieszkanie z prostej przyczyny. W mieszkaniu maja zagwarantowane bardzo dobre warunki do szybkiego rozwoju populacji tj. wodę, pożywienie, ciepło i schronienie. Bardzo łatwo jest przynieść prusaki z zewnątrz, gdyż nie wszystkie sklepy spożywcze dostatecznie dbają o higienę sanitarną, sąsiad lubi renowacje starych mebli, które znalazł pod śmietnikiem lub przyniesie do piwnicy ubrania, które mogą mu się przydać w garażu. Z naszego doświadczenia wynika, iż w większości przypadków prusaki migrują od sąsiada lub najzwyczajniej w świecie przynosimy je sami wraz z artykułami spożywczymi ze sklepu.

Nie zawsze jest jednak tak, że prusaki są w każdym mieszkaniu. Zależy to przede wszystkim od dostępności jedzenia. Jak wiadomo różni ludzie w rożny sposób dbają o czystość w kuchni. Jeden latami nie będzie sprzątał resztek jedzenia pomiędzy szafkami w kuchni, drugi będzie to robił regularnie. W tym drugim przypadku szansa na to, że prusaki zadomowią się w jego kuchni jest oczywiście mniejsza.

Prusaki mogą odżywiać się wszystkimi resztkami organicznymi bez znaczenia na ich stan. Enzymy wytwarzane przez prusaki są w stanie strawić nawet ludzkie włosy, więc kawałek chleba czy jabłko sprzed kilu miesięcy nie stanowi dla nich wyzwania.

Jak skutecznie zwalczyć prusaki w bloku?

Do zwalczenia prusaków, które zadomowiły sie w naszym bloku niezbędne jest dostosowanie się do poleceń firmy przeprowadzającej dezynsekcję prusaków w naszym domu. Gdy nie będziemy stosować się do wytycznych przy zwalczaniu prusaków, działania firmy DDD skazane będą na porażkę. I mimo, iz początku po wykonaniu zabiegu zwalczania prusaków może się wydawać, że problem zniknął to po pewnym czasie populacja może się odnowić.

Do 100 % zwalczenia prusaków niezbędna jest dezynsekcja wszystkich pomieszczeń w bloku. Mamy tu na myśli nie tylko mieszkania ale również klatki, piwnice, kotłownie czy suszarnie. Dlatego też jeżeli zobaczysz prusaka, który wchodzi do piwnicy sąsiada jak najszybciej powiadom o tym fakcie spółdzielnię mieszkaniową lub zarządcę nieruchomości. Przy dezynsekcji prusaków przeprowadzonej całościowo, we wszystkich mieszkaniach i pomieszczeniach w bloku ogólna suma usługi ich zwalczania będzie znacznie niższa niż w przypadku pojedynczych wezwań.

Stanowczo odradzamy też stosowania środków, które możecie zakupić Państwo w marketach. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że są skuteczne. Jednak aby prawidłowo przeprowadzić zabiegi zwalczania prusaków wymagana jest wiedza i doświadczenie. Nieprawidłowe użycie środków na prusaki, które są ogólnodostępne sprawia, że owady nabierają odporności na dane grupy środków. Powoduje to, że zwalczanie ich przez firmy oferujące usługi dezynsekcji prusaka staje się bardzo trudne.

Przez wiele lat doświadczeń w zwalczaniu prusaków stosowaliśmy różnorodne metody, aktualnie stosujemy tylko te, które są najbardziej skuteczne:

  • żelowanie -wykładanie specjalnego żelu, który w swoim składzie zawiera feromony prusaka, wabi on prusaki do kropli z żelem,po zjedzeniu żelu prusaki nie są uśmiercane od razu a dopiero po kilku dniach. Dzięki takiemu działaniu prusak może spokojnie powrócić do swojego gniazda, gdzie padnie. Inne prusaki wabione feromonami z żelu spożytego przez denata, zjedzą kolegę i same po kilku dniach padną. Nazywamy to działaniem kaskadowym żelu. Dzięki takim jego właściwościom możemy zwalczać prusaki, nie znając położenia ich głównych gniazd.
  • zamgławianie ULV- rozbicie kropli na dużo mniejsze cząstki powoduje, iż środek do zwalczania prusaków jest lepiej rozprowadzany po całej powierzchni. Forma drobnej mgiełki powoduje, że może ona wniknąć w najdrobniejsze szczeliny, które byłyby niedostępne dla np oprysku grubokroplistego. Największą zaletą tej metody jest to, że przy użyciu minimalnej ilości środków biobójczych mamy maksymalny efekt biobójczy – mniejsza szansa na uczulenia po usłudze.
  • oprysk grubokroplisty- metoda, która jest stosowana najrzadziej. Zwykle stosuje się ja do zwalczania dużych populacji prusaków w miejscach tj.: śmietniki, piwnice, wszędzie tam gdzie występują bardzo chłonne powierzchnie i trzeba użyć dużą ilości roztworu.

Do zwalczania prusaków w mieszkaniach najlepszą metoda jest żelowanie. Ta bardzo skuteczna metoda zwalczania prusaków nie wymaga opuszczania mieszkania na kilka godzin, tak jak w przypadku metody ULV czy oprysku grubokroplistego. Zabieg żelowania na prusaki jest całkowicie bezpieczny dla ludzi i zwierząt domowych. Jak już wcześniej wspominaliśmy największą zaletą tej metody jest to, iż prusaki przenoszą żel do gniazda i innych prusaków. Dzięki temu możemy pozbyć się całej populacji z miejsca bardzo trudno dostępnych. Co ciekawe po zabiciu przez żel osobników dorosłych, po pewnym czasie możemy obserwować dopiero co wyklute z jaj osobniki prusaka. One też chętnie pobierają żel i padają.

Jeżeli w dalszym ciągu nie przekonaliśmy Państwa do skorzystania z naszych usług zapraszamy do wypróbowania starych domowych sposobów na zwalczanie karaluchów i prusaków.

Stare domowe sposoby na prusaki i karaluchy.

Istniej wiele starych domowych sposobów zwalczania prusaków i karaluchów. Oczywiście nie możemy zagwarantować ich skuteczności. Warto jednak popróbować własnych sił w walce z tym nierównych przeciwnikiem.

  1. Namaczamy szmatki, ręczniki piwem i rozkładamy w miejscach, gdzie widzieliśmy prusaki czy karaluchy. Owady bardzo lubią piwo a nadmierna ich ilość szkodzi im podobnie jak ludziom. Po takiej imprezie rano można zebrać prusaki, które będą nieprzytomne i pozbyć się ich wrzucając je chociażby do kominka czy do gorącej wody. Całą procedurę powtarzamy, aż do skutku.
  2. Pułapka na karaluchy z zrobiona z bułki i maści siarkowej. Tak sporządzoną pułapkę umieszczamy w misce. Gdy prusaki wejdą do miski wyrzucamy całą jej zawartość do gorącej wody.
  3. Pułapka na prusaki zrobiona z pietruszki. Podobno, choć sami tego nie sprawdzaliśmy prusaki uwielbiają zapach pietruszki, który je wabi. Pietruszkę wkładamy do większej miski. Prusaki wejdą przez noc do miski a rano możemy je wrzucić do gorącej wody i zabić.

Usługi zwalczania prusków w blokach, domach i firmach w tym: karaczanów, prusaków czy przybyszki amerykańskiej realizujemy na terenie trzech województw:

  1. podlaskiego: Łomża, Białystok, Zambrów, Grajewo, Suwałki, Augustów
  2. warmińsko- mazurskiego: Ełk, Giżycko, Mrągowo, Olecko, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
  3. mazowieckiego: Ciechanów, Mińsk Mazowiecki, Ostrołęka, Przasnysz, Siedlce, Sokołów, Ostrów Mazowiecka.

Chcesz się dowiedzieć więcej nt. Zwalczania prusaków i karaluchów ? Interesuje Cię biologia tych szkodników?

Dowiedz się więcej z artykułu:

Zwalczanie karaluchów, prusaków i karaczanów

Zobacz także: