Jak odstraszyć lisa?

Pomimo że lisy, głównie ze względu na wygląd, mogą wydawać się fascynujące, bywają bardzo kłopotliwymi sąsiadami. Zwłaszcza dla osób prowadzących hodowlę drobiu lub dbających o ogród. Ich obecność w pobliżu domostw może prowadzić do strat materialnych i nabawiać niepokojem o bezpieczeństwo zwierząt domowych. Jeśli zmagasz się z wizytami tego przebiegłego drapieżnika, poznaj skuteczne sposoby na lisa, które pomogą Ci ochronić posesję.

Jak odstraszyć lisa? Skuteczne sposoby na ochronę przed drapieżnikiem

Odpowiedzią na pytanie, jak odstraszyć lisa od domu mogą być kombinacje różnorodnych rozwiązań, takich jak:

  • intensywne zapachy,
  • odpowiednie ogrodzenia
  • nowoczesne technologie.

Intensywne zapachy, jak chili, czosnek, ocet jabłkowy czy kwas cytrynowy, skutecznie zniechęcają lisy do zbliżania się. Pomoce mogą okazać się równie mechaniczne zabezpieczenia, w tym solidne ogrodzenia. 

Osobom, zastanawiającym się jak złapać lisa, polecamy z kolei żywołapki. Sprzymierzeńcem człowieka są także urządzenia ultradźwiękowe, czujniki ruchu czy oświetlenie, dzięki którym nasze domostwo nie będzie dla drapieżników bezpiecznym schronieniem. Ponadto na rynku dostępne są także chemiczne odstraszacze na lisy.

Domowe metody odstraszania lisów — jak zabezpieczyć swoją posesję?

Jak odstraszyć lisa od kur oraz gospodarstwa domowego? Skuteczna ochrona posesji przed tymi dzikimi zwierzętami powinna rozpocząć się zadbaniem o porządek na posesji. Należy unikać pozostawiania resztek jedzenia, regularnie opróżniać śmietniki i zabezpieczać je przed dostępem dzikich zwierząt, gdyż lisy przyciąga łatwo dostępne pożywienie.

Wśród domowych sposobów na lisy na wyróżnienie zasługują drażniące je aromaty. A jakich zapachów nie lubią lisy? Aby odstraszyć drapieżniki, poleca się mieszanki na bazie chili, czosnku, octu jabłkowego lub kwasu cytrynowego, rozprowadzane w miejscach, w których mogą pojawiać się te zwierzęta. Tego rodzaju naturalne odstraszacze działają jak niewidzialna bariera, której drapieżniki (w tym gryzonie takie jak kuny) nie chcą przekraczać. 

Aby zabezpieczyć posesję i utrudnić lisom dostęp do ogrodu można zainwestować w solidne ogrodzenie. Płot o odpowiedniej wysokości, najlepiej zakończony zabezpieczeniem uniemożliwiającym wspinanie się skutecznie ochroni kurnik przed wizytą drapieżnika z rudą kitą. Warto zakopać ogrodzenie na głębokość co najmniej 30 cm, ponieważ lisy potrafią kopać i w ten sposób przedostawać się na teren posesji.

Profesjonalne środki na odstraszanie lisów — kiedy warto zastosować?

Profesjonalne metody odstraszania lisów są zalecane w sytuacjach, gdy inne rozwiązania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Decyzja o skorzystaniu z usług specjalistów może być uzasadniona:

  • w sytuacji częstych wizyt lisów, które prowadzą do strat w hodowli drobiu lub uszkodzeń upraw;
  • gdy obecność lisów stwarza zagrożenie dla zwierząt domowych;
  • w przypadku szkód wyrządzanych przez lisy w ogrodzie lub gospodarstwie;
  • jeśli podejrzewamy, że lisy są nosicielami chorób, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt domowych.

Specjaliści, doskonale wiedzą, jak poradzić sobie z lisem. Ponadto oprócz stosowania skutecznych metod odstraszania, dbają o to, aby działania były zgodne z zasadami humanitarnego traktowania zwierząt i przepisami prawnymi dotyczącymi ochrony dzikiej fauny. Warto więc rozważyć ich pomoc w trudniejszych przypadkach, aby skutecznie zabezpieczyć swoją posesję. Każdemu zastanawiającemu się, jak pozbyć się lisa, będącego zagrożeniem dla kurnika polecamy kontakt z firmą oferującą odławianie zwierząt.

Jak rozpoznać obecność lisa w okolicy?

Lisy zostawiają za sobą charakterystyczne ślady, które ułatwiają ich identyfikację. Są to:

  • odciski przypominające ślady małego psa, odchody z resztkami pokarmu,
  • nory rozpoznawalne po wyślizganych wejściach i resztkach jedzenia w pobliżu,
  • dźwięki przypominające szczekanie (słyszane nocą zwłaszcza w okresie rui).

Lisy są ostrożne i aktywne głównie o świcie oraz zmierzchu, preferując tereny z gęstą roślinnością. Dlatego wiedza na temat tego, czego boją się lisy, będzie niezwykle przydatna dla osób, chcących zniechęcić je do odwiedzania okolicy domu.

Jakie są zagrożenia związane z obecnością lisów w pobliżu domu?

Lisy często atakują kurniki. Co więcej, ich łupem pada więcej ptaków, niż są w stanie zjeść, co powoduje dotkliwe straty dla hodowców. Mogą także stanowić zagrożenie dla ludzi i zwierząt domowych, szczególnie w sytuacjach, gdy są ranne lub bronią swoich młodych. Lisy, które straciły lęk przed człowiekiem, mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci oraz małych zwierząt.

Dodatkowo lisy mogą być nosicielami groźnych chorób, takich jak wścieklizna, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Jeśli po bliskim spotkaniu z drapieżnikiem podejrzewamy u niego objawy choroby, warto skontaktować się ze specjalistami, którzy wiedzą jakie działania należy wobec nich podjąć.