Jak pozbyć się komarów?
Aby pozbyć się komarów, możesz wykorzystać rośliny o odstraszających zapachach lub preparaty sklepowe. Jeśli jednak problem owadów jest bardzo uciążliwy i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, należy zgłosić się do profesjonalistów po usługę odkomarzania. Dowiedź się, co jest najlepsze na komary, a także jaki zapach je odstrasza.
Jak pozbyć się komarów? Skuteczne strategie zwalczania
Walka z komarami może odbywać się na wiele sposobów. Mogą one uwzględniać działania prewencyjne, odstraszanie, ale i bezpośrednią eksterminację owadów. Wśród strategii zwalczania komarów warto wyróżnić:
- stosowanie barier, uniemożliwiających owadom dostanie się do domu, np. w formie moskitiery lub siatki,
- unikanie wszystkiego, do czego lgną komary – takimi czynnikami są, chociażby silne źródła światła,
- zakładanie ubrań, zakrywających ciało, wybierając się w miejsca, gdzie spodziewamy się wielu komarów, np. stawy, jeziora, lasy, cieniste parki,
- stosowanie repelentów lub innych odstraszaczy,
- wykorzystywanie środków owadobójczych.
Jak widzisz, masz więc wiele możliwości, dzielących się na naturalne sposoby na komary oraz bardziej profesjonalne rozwiązania, z wykorzystaniem środków chemicznych. Co więcej, przedstawione metody możesz dowolnie miksować i stosować według swoich potrzeb i preferencji. Dzięki temu walka z plagą komarów nie musi być okupiona wyrzeczeniami, np. rezygnacją z ulubionych aktywności na świeżym powietrzu.
Domowe sposoby na komary — naturalne pułapki i zapachy
Komary dokuczają człowiekowi nie od dziś, dlatego nasi przodkowie opracowali szereg naturalnych metod na te owady. Być może gdybyśmy zapytali dziadków, jak odstraszyć komary, wskazaliby jeden z poniższych sposobów.
Zacznijmy od naturalnych odstraszaczy w ogrodzie, są bowiem rośliny, za którymi nie przepadają te insekty. Jedna z nich doczekała się nawet znaczącej nazwy. Mowa oczywiście o komarzycy (plektrantusie koleusowatym), której ząbkowane liście opatrzone białą obwódką nie tylko zachwycają swoim oryginalnym wyglądem, ale i wydzielają intensywny zapach. Aromat liści komarzycy to właśnie to, czego nie lubią komary. Roślina ta świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie przydomowej rabaty czy część kompozycji kwiatowej na balkonie lub tarasie.
Inne rośliny o zapachu odstraszającym komary to:
- kocimiętka,
- lawenda,
- pelargonia,
- geranium,
- surmia bignoniowata,
- aksamitka,
- bodziszek.
Z tymi okazami w ogródku czy na balkonie zapewnisz sobie nie tylko ochronę przed uciążliwymi insektami, ale i stworzysz klimatyczne miejsce do odpoczynku. Jeśli mieszkasz w bloku i nie masz dostępu do balkonu, doniczki z kwiatami możesz umieścić na parapecie. W końcu komary dostają się do domów przez uchylone okna, a nielubiana roślina w tym miejscu może zniechęcić je do odwiedzin.
Ale to nie wszystko! Przed krwiożerczymi owadami uchronią Cię również zioła, zawierające olejki eteryczne, takie jak:
- mięta pieprzowa,
- koper włoski,
- rozmaryn,
- melisa,
- bazylia.
Podobnie, jak wymienione wcześniej rośliny – zioła również może zasadzić w doniczkach. Co więcej, wykorzystasz je także w kuchni, doprawiając nimi napoje, mięsa czy sałatki.
Naturalne sposoby na komary nie muszą jednak opierać się wyłącznie na sadzeniu właściwych roślin. Równie dobrze możesz wykorzystać olejki eteryczne, zawierające esence zapachowe, których nie lubią owady. Jakich zapachów nie lubią komary? Jako odstraszacz świetnie sprawdzi się:
- olejek z wyciągiem z citronelli,
- olejek z drzewa herbacianego,
- olejek z mięty pieprzowej,
- olejek z eukaliptusa,
- olejek z lawendy.
Olejki eteryczne możesz stosować w specjalnych dyfuzorach czy kominkach zapachowych lub wykorzystywać je do tworzenia naturalnych oprysków na komary. Wystarczy, że połączysz olejek z wodą, a następnie rozpylisz w sypialni. Taki środek jest również bezpieczny do stosowania na skórę, o ile nie masz uczulenia na wykorzystywane składniki. Naturalne zapachy to coś, co odstrasza komary w nocy i za dnia!
Profesjonalne preparaty przeciwko komarom — kiedy warto je stosować?
Jeśli chcesz pozbyć się komarów, w pierwszej kolejności polecamy spróbować naturalnych rozwiązań. Dopiero kiedy odstraszające rośliny i zapachy zawiodą, sięgnij po specjalistyczne środki sklepowe. W internecie z pewnością znajdziesz coś na komary, co wykorzystasz w domu lub w ogrodzie, np. spraye, opryski czy kadzidełka. Pamiętaj, aby zawsze stosować się do załączonych instrukcji i zaleceń producentów. W ten sposób nie narazisz siebie i swoich bliskich na niebezpieczeństwo.
Jednak w przypadku, gdy mimo zastosowania zarówno domowych, jak i specjalistycznych rozwiązań problem nie ustaje, a nawet nasila się lub gdy obecność owadów jest uciążliwa, warto zwrócić się po profesjonalną pomoc. Jako eksperci od radzenia sobie z insektami wiemy, co jest dobre na komary i jak skutecznie zwalczyć je w Twoim otoczeniu.
Odkomarzanie polega na pozbyciu się nie tylko komarów, ale i meszek, kleszczy i gzów. W zależności od skali problemu i innych czynników dobieramy najodpowiedniejszą metodę działania – np. opryskiwanie czy zamgławianie. Dbamy o to, aby zabieg był wykonanie bez szkód nie tylko dla mieszkańców lub innych osób przebywających na danym terenie, ale i innych pożytecznych owadów czy okolicznych ogrodów warzywnych i owocowych. Jeśli więc czujesz, że problem komarów Cię przerasta, skontaktuj się z nami.
Jak zabezpieczyć swój dom przed inwazją komarów?
Działania profilaktyczne, zmierzające do odkomarzenia ogrodu i domu należy zacząć od wyeliminowania wszystkich miejsc, które potencjalnie mogą stać się gniazdem komarów. Owady te, aby się rozmnażać, muszą złożyć jaja.
Komarzyce robią to w zbiornikach stojącej wody, np. stawach czy oczkach wodnych. Jednak wystarczy im nawet niezabezpieczone wiadro, doniczka, otwarty zbiornik na wodę deszczową, doniczka, czy też inny pojemnik, w którym może zebrać się woda.
Dlatego, aby skutecznie zabezpieczyć dom przed inwazją komarów, należy schować bądź zabezpieczyć takie miejsca – w tym nieużywane opony, zabawki, pojemniki na odpady oraz niedrożne rynny. W zbiornikach wodnych zainstaluj fontannę lub pompkę. Możesz również pokusić się o zakup gatunków ryb, żywiących się larwami komarów, np. karasi.
Ponadto, wiedząc już, co odstrasza komary, możesz zaaranżować swój ogród, balkon, taras czy, chociażby parapet przy użyciu roślin, których zapachu nie lubią te owady. Jeśli nie masz możliwości na ustawienie kilku donic lub nie radzisz sobie z utrzymaniem roślin, wykorzystaj olejki eteryczne. Świetnym rozwiązaniem są również siatki i moskitiery na okna.