Jak wyglądają odchody kuny?
Odchody młodej kuny są większe i bardziej podłużne niż fekalia pozostawiane przez myszy i szczury. Znalezienie takich śladów na poddaszu lub strychu może oznaczać, że w domu zamieszkał siejący zniszczenie gryzoń. Kiedy warto zwrócić uwagę na odchody kuny, jak się ich pozbyć i zabezpieczyć się przed powrotem nieprzyjemnego problemu?
Jak wyglądają odchody kuny? Rozpoznawanie śladów obecności
Kupa kuny wygląda podobnie, jak odchody szczura bądź myszy, ale jest znacznie większa i ma bardziej podłużny kształt. Jeśli po bliższej obserwacji zauważysz w odchodach pozostałości tego, co jedzą kuny, np. pestki owoców możesz mieć pewność, że masz do czynienia z tym gryzoniem.
Zwierzęta te zaznaczają swoją obecność za pomocą fekaliów i moczu, dlatego rozpoznanie ich obecności w domu nie powinno sprawić Ci większego kłopotu. Nie są to jedyne ślady kuny, jakie możesz odnotować. Co jeszcze powinno wzbudzić Twoje zainteresowanie?
Kiedy warto zwrócić uwagę na odchody kuny w domu?
Jeśli z poddasza lub strychu Twojego domu dochodzą Cię dźwięki chrobotania, może oznaczać, że zadomowił się tam nieproszony gość. Warto zwrócić wtedy uwagę na inne sygnały, świadczące o przedostaniu się gryzonia do domu, takich jak odchody.
Jakie ślady zostawia kuna? Dziką kunę rozpoznasz również po charakterystycznym odgłosie, jakie wydaje to zwierze – syczeniu. Gryzonie te są aktywne głównie w nocy – wzmóż wówczas czujność, aby na własne uszy przekonać się o obecność lokatora w domu.
Ponadto znaczącą oznaką będą uszkodzone kable instalacji elektrycznej, a także zniszczona wełna mineralna, ocieplająca strychy i poddasza (szczególnie w okolicy legowiska szkodnika). Zimą z kolei warto rozejrzeć się za tropami kuny na śniegu, dzięki czemu można łatwo zidentyfikować miejsce, będące dla gryzonia drzwiami wejściowymi do środka budynku.
Jakie są zagrożenia związane z obecnością kuny w domu?
Kuna sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Może jednak dokonywać kosztownych zniszczeń w domu. Zwierzę to zwykle zadomawia się na poddaszu lub strychu, gdzie uszkadza izolację – wełnę mineralną czy folię. Po zauważeniu szkód należy niezwłocznie wymienić naruszone materiały izolacyjne. Podobnie w przypadku przewodów elektrycznych, które częstą stają się dla gryzoni łakomym kąskiem. Ze względu na bardzo ostre zęby, kuny są w stanie przegryzać kable zasilające w budynkach oraz pojazdach.
Co więcej, zwierzęta te mogą być problemem dla hodowców ptactwa. Wynika to z ich preferencji pokarmowych. Czym żywi się kuna? Zjada m.in. owady, myszy, szczury czy znalezione resztki, ale jej łupem mogą paść również kury i ich jaja. Dlatego jeśli mieszkanki Twojego kurnika zaczną znikać w tajemniczych okolicznościach, koniecznie sprawdź, czy w pobliżu nie znajduje się gniazdo kuny.
Czy odchody kuny mogą być sygnałem inwazji?
Znalezienie pojedynczej kupy nie musi oznaczać, że dom został opanowany przez gryzonie. Jeśli jednak odchodów jest znacznie więcej, może to świadczyć, że zwierząt jest więcej. Problemu nie należy jednak bagatelizować, bez względu na to ile kun może stać za znalezionymi śladami. Im szybciej podejmiesz działania zmierzające do pozbycia się gryzoni z domu, tym większa szansa uchronienia się przed zniszczeniami.
Aby usunąć kuny z domu, należy je odłowić. Zwierzęta te są pod ochroną prawną, dlatego żadne metody eksterminacyjne nie wchodzą w grę. Musisz zatem zaopatrzyć się w żywołapkę – specjalną klatkę, do której zwabiamy zwierzę. Po złapaniu kuny wystarczy wywieść ją do lasu i wypuścić na wolność. Pamiętaj, aby przetransportować gryzonia w odległe miejsce, minimum kilkanaście kilometrów od domu. Jeśli wypuścisz kunę zbyt blisko, istnieje szansa, że znajdzie drogę powrotną.
Usługi odławiania zwierząt świadczą również profesjonalne firmy deratyzacyjne. Fachowcy nie tylko złapią kunę, ale i pomogą zidentyfikować miejsce jej bytowania oraz wskażą działania profilaktyczne, jakie należy podjąć, aby uniknąć podobnego problemu w przyszłości.
Jak usunąć odchody kuny i zapobiegać ich powstawaniu?
Aby pozbyć się odchodów kuny z podłogi, zaopatrz się w gumowe rękawice, środek dezynfekujący i gąbkę. Dzięki temu zapewnisz sobie ochronę przed drobnoustrojami, bakteriami i wirusami, które mogą być przenoszone przez fekalia. Ubierz rękawice i usuń odchody, a następnie spryskaj miejsce detergentem. Wyczyść podłogę za pomocą gąbki, aby zmyć pozostałe zabrudzenia. Jeśli odchodami zostały zanieczyszczone inne przedmioty, najlepiej pozbyć się ich w całości.
Jeśli nie chcesz, aby w przyszłości na poddaszu lub strychu znów zamieszkała kuna, zabezpiecz swój dom przed gryzoniami. W tym celu regularnie sprawdzaj szczelność dachu (w tym ewentualne poluzowane dachówki) i zabezpiecz go odeskowaniem. Możesz zastosować również elektroniczne odstraszacze na ultradźwięki. Warto również zniechęcać gryzonie do odwiedzin poprzez odstraszające zapachy, np. umieszczając w newralgicznych miejscach sierść psa. W ten sposób zmniejszysz ryzyko pojawienia się niechcianego lokatora.