Jaki zapach odstrasza szczury?
Szczury nie przepadają za ostrymi zapachami, które utrudniają im wyczuwanie feromonów. Odstrasza je także woń niektórych roślin. Niektóre z nich spotkasz podczas spaceru – inne możesz kupić w sklepie ogrodniczym i ozdobić nimi swój balkon i taras. Ponadto w sklepach możesz nabyć specjalne środki chemiczne, które powinny zniechęcić gryzonie do pojawienia się w danym miejscu. Które z wymienionych metod są skuteczne i jak je wykorzystać w praktyce?
Zapachy, które odstraszają szczury jako sposób na radzenie sobie z nimi
Korzystanie z zapachów, za którymi nie przepadają gryzonie to świetny sposób na szczury. Dzięki temu rozwiązaniu możesz skutecznie odstraszyć je od swojego domu lub podwórka, a w dodatku jest to metoda całkowicie humanitarna i ekologiczna. Korzystanie z aromatów, uznawanych przez szczury za nieprzyjemne pozwoli Ci zabezpieczyć swoje otoczenie przed nieproszonymi gośćmi w sposób bezpieczny dla domowników, także tych czworonożnych.
Szczur w domu to scenariusz, którego spełnienia nikt z nas sobie nie życzy. Szkodniki te przenoszą wiele niebezpiecznych chorób i bakterii (np. histoplazmozę, dur brzuszny czy salmonellę), mogą uszkadzać wyposażenie, instalacje oraz elewację domu, a także stanowić zagrożenie dla zwierząt domowych. Wystraszony szczur jest w stanie zaatakować niewielkich rozmiarów psy, koty, a nawet dzieci. Warto więc zadbać o bezpieczeństwo swoich najbliższych i przeciwdziałać pojawieniu się szczurów w domu.
Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony. Nie bagatelizuj więc zagrożenia ze strony gryzoni i stosuj odstraszające zapachy oraz rośliny. To, czego boją się szczury to przede wszystkim ostre aromaty oraz niektóre środki chemiczne.
Naturalne zapachy, które odstraszają szczury
Co odstrasza szczury? Może być to woreczek z zasuszonymi roślinami, których zapachu nie lubią te szkodniki. Wśród naturalnych aromatów, zachęcających gryzonie do prędkiego odwrotu można wymienić:
- wrotycz,
- wilczomlecz,
- dziewannę,
- dziką miętę,
- dziki rumianek,
- oleandra,
- koronę cesarską,
- nostrzyka.
Ponadto gryzonie nie przepadają za zapachem liści pomidorów, cytryny i pieprzu.
Aby drażniące aromaty utrzymywały się w powietrzu przez długi czas, stosuj wspomniane wcześniej woreczki z zasuszonymi roślinami lub olejki aromatyczne. Możesz umieszczać je w szafkach kuchennych i w spiżarni, a także w pobliżu innych miejsc, będących dla gryzoni atrakcyjnym schronieniem.
Chemiczne środki zapachowe odstraszające szczury — czy działają?
Chemiczne środki zapachowe, dostępne w sklepach są prostszą do zastosowania alternatywą dla metod naturalnych. Nie wszystkie tego typu produkty są jednak skuteczne. Ponadto mogą być niebezpieczne dla innych zwierząt. Przed zakupem warto zapoznać się z opiniami klientów, aby uniknąć nietrafnego wyboru, a także sprawdzić, czy dany produkt nadaje się do stosowania w domu, w którym przebywają dzieci i czworonogi.
Wśród gotowych mieszanek odstraszających szczury, znajdziemy także środki naturalne – czy też zawierające naturalne składniki. Tego typu odstraszacze mogą być gotową mieszanką kilku nieprzyjemnych zapachów. W niektórych znajdziemy nawet sierść psów różnych ras, których woń wzmocniona olejkami ma za zadanie zniechęcić szczury do zapuszczenia się na Twój teren.
Jeśli jednak zdecydujesz się na środek chemiczny w sprayu, zwróć uwagę na instrukcję stosowania. Niektórzy producenci zalecają, aby spryskiwane powierzchnie były wolne od wszelkich zabrudzeń oraz suche. W ten sposób produkt ma wykazywać skuteczniejsze działanie.
Jak wykorzystać zapachy do zabezpieczenia przed inwazją szczurów?
Drażniące szczury zapachy należy umieszczać w miejscach, przez które gryzonie mogą dostać się do domu, np.:
- w pobliżu drzwi i okien,
- w piwnicy,
- na strychach,
- w pomieszczeniach gospodarczych,
- w miejscach składowania odpadów,
- obok otworów wentylacyjnych.
Jeśli zauważysz ślady obecności gryzoni, konieczne zastosuj odstraszające zapachy w takich miejscach. Uszkodzona elewacja lub inny element budynku, pomieszczenie, w którym znaleziono obgryzioną żywność, bądź odchody – nie zwlekaj z działaniem! Dlaczego?
Szkodniki te wydzielają feromony, dzięki którym mogą podążać za innymi osobnikami w poszukiwaniu schronienia i pożywienia. Nieprzyjemne aromaty upośledzają ich zmysł węchu, przez co nie mogą podążać śladem swoich pobratymców oraz nie będą chętnie do zapuszczania się w miejsce o odrażającej woni. Kupa szczura jest pełna feromonów, podobnie jak mocz. Miejsca, w których znajdziesz odchody, musisz bardzo dokładnie wyczyścić – najlepiej używając do tego detergentów o silnym zapachu.
Szczury to zwierzęta synantropijne. Oznacza to, że przystosowały się do życia wśród ludzi – najchętniej w dużych skupiskach, czyli miastach. Mimo że szczur jest znacznie większy niż mysz, potrafi przeciskać się przez różne zakamarki, a w dodatku doskonale pływa. Dlatego też warto wiedzieć, jak odstraszyć szczury, aby deratyzacja nigdy nie była konieczna.
Rośliny, których zapachy odstraszają szczury
Jeśli chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym, posadź w swoim ogrodzie rośliny, które odstraszają gryzonie. Czego nie lubią szczury? Rośliny, których zapach odstraszy szkodniki to oleander, wrotycz, dzika mięta, dziki rumianek, wilczomlecz, nostrzyk, korona cesarska i dziewanna. Nie bez powodu wymieniliśmy je już wcześniej, opowiadając o naturalnych zapach na szczury. Rośliny te upiększą Twoje rabaty, a przy okazji nie pozwolą, aby do domu prześlizgnęły się niepożądane gryzonie.
Nie masz ogrodu? Donice z tymi wonnymi roślinami możesz postawić także na balkonie, tarasie lub parapecie. Oleander świetnie radzi sobie w warunkach domowych, więc równie dobrze może stać się użyteczną ozdobą salonu, jadalni czy sypialni. Natomiast wrotycz, dziki rumianek czy nostrzyk znajdziesz niemal na każdej łące, czy przy polnej drodze. Taki bukiet z pewnością zrobi wrażenie na Twoich gościach, a już na pewno na tych nieproszonych, którzy czym prędzej zabiorą się za poszukiwanie innej kryjówki.
Bez względu na to, czy w pobliżu Twojego domu będzie kręcił się mały szczur lub okazała kolonia, odstraszanie to pierwszy krok, jaki należy wykonać, aby ochronić się gryzoniami. Zwierzęta te rozmnażają się bardzo szybko – szczególnie jeśli mają stały odstęp do pożywienia.
Może się więc okazać, że pod Twoim dachem w mgnieniu oka zamieszkała cała rodzina szkodników i środki dostępne w sklepach są niewystarczające, aby sobie z nią poradzić. Wówczas warto niezwłocznie zwrócić się po profesjonalną pomoc. Eksperci od deratyzacji w kompleksowy sposób uporają się z nieprzyjemnym problemem i doradzą, jak nie dopuścić do ponownego pojawienia się szczurów w przyszłości. Postaw na profilaktykę i śpij spokojnie.
Pamiętaj też, że szczury lgną do miejsc, w których bez problemu znajdą pożywienie. Dlatego eksperci podkreślają, że w działaniach profilaktycznych bardzo ważne jest utrzymywanie porządku zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Szczelne zamykanie pojemniki z żywnością, regularnie wynoszone śmieci i zabezpieczone kubły na odpadki znacznie zmniejszą prawdopodobieństwo pojawienia się gryzoni w progach Twojego domu.