Małe muszki w łazience czyli Ćmianki. Jak się ich pozbyć ? Zwalczanie ćmianek

Małe muszki w łazience czyli Ćmianki. Jak się ich pozbyć ? Zwalczanie ćmianek

Najczęściej spotykane w łazience małe ćmy, muszki lub czarne larwy- pełzające robaczki, powodują niemałe zdziwienie. Przedstawiamy Ćmiankowate.

zdjęcie ćmianki

Ćmianki to małe muszki, które zwykle w nocy pojawiają się w łazience. Z wyglądu przypominają małą ćmę, zwykle są mylone z muszkami owocówkami.

Jak wyglądają ćmianki ?

Ćmianki z wyglądu przypominają małe ćmy. Mogą mieć różne kolory od żółtawego, brązowego, szarawego, a nawet brunatnego, w zależności od gatunku. Wyróżniają je skrzydła, które w spoczynku układają się daszkowato.

Całe ciało ćmianek jest gęsto pokryte włoskami. Na skrzydłach oprócz tego występują małe łuski. W oczy rzucają się także czułki pokaźne jak na tak małego owada.

Ćmianki mają wielkość ok. 5 mm i przypominają ćmy, nie mniej jednak nie są z nimi spokrewnione. Należą do rzędu muchówek.

JAK WYGLĄDAJĄ LARWY ĆMIANEK?

Czarne larwy wychodzące z odpływów lub spod prysznica to najpewniej larwy ćmianek. Mają spłaszczoną budowę i wielkość około 5 mm.

zdjęcie larw ćmianek

CO POWODUJE, ŻE ĆMIANKI OSIEDLAJĄ SIĘ NASZYCH DOMACH?

Przede wszystkim przypadkowo wlatują w nocy przez otwarte okna. Wabi je światło. Owady te osiedlają się naszych domach ze względu na dużą dostępność substancji organicznych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Nie pogardzą resztkami kuchennymi ze zmywarki, filmem organicznym w odpływach kanalizacyjnych.

Te małe ćmy, muszki możemy spotkać w łazienkach, piwnicach, toaletach, szambach, odpływach kuchennych, i innych wilgotnych miejscach, w których mają dostęp do rozkładającej się materii organicznej. Gdy takowe miejsce znajdą składają jaja, tak aby po wylęgu larwy miały dostęp do pożywienia.

CZY ĆMIANKI MOGĄ BYĆ GROŹNE DLA ZDROWIA CZŁOWIEKA?

Z tego względu, że larwy ćmianek mieszkają w skrajnie nieczystych miejscach, na i w pobliżu rozkładającej się materii organicznej, przenoszą drobnoustroje chorobotwórcze np. bakterie E.coli. Znane są przypadki, że w mieszkaniach, gdzie występowały ćmianki, domownicy odczuwali objawy alergii oraz astmy. W skrajnych przypadkach i u skrajnych alergików pojawia się kaszel i katar alergiczny, objawy skórne, a nawet duszności.

ZWALCZANIE ĆMIANEK

Aby skutecznie pozbyć się ćmianek trzeba na wstępie rozeznać się w skali problemu. Obecność jednej ćmianki nie musi oznacza, że owad ten założył gniazdo w naszym domu. Jeżeli odnotujemy obecność kilku, kilkunastu ćmianek w naszej łazience czy kuchni musimy podjąć zdecydowane działania.

Nim zdecydujemy się wezwać firmę, która wykona profesjonalną dezynsekcję warto spróbować domowych sposobów, które ograniczą bądź nawet usuną te owady.

  • – podjęcie próby odnalezienia gniazda, ewentualne usunięcie go,
  • – mechaniczne czyszczenie odpływów szczotką, chodzi o usunięcie biofilmu z powierzchni rur,
  • – zalanie odpływów wrzątkiem z octem bądź np. domestosem,

W przypadku, gdy powyższe działania okażą się skuteczne najlepszym sposobem na eliminację ćmianek jest wykonanie zamgławiania ULV. Zabieg ten polega na wykorzystaniu odpowiednich urządzeń produkujących mgłę. Metoda ta nie powoduje zniszczeń tynków, gdyż powierzchnie nie są zalewane środkiem biobójczym. Nie zostawia śladów, zacieków. Dodatkowo użycie profesjonalnych środków, w których substancja czynna zamknięta jest w mikrokapsułkach wydłuża działanie zastosowanych środków oraz zwiększa bezpieczeństwo domowników. Mgła generowana pod dużym ciśnieniem jest wtłaczana w każdą szczelinę. Takie efektu jak po zamgławianiu ULV nie można uzyskać opryskiwaczami.

Poszukujesz podobnej usługi dla siebie? Obsługujemy klientów między innymi w takich miejscowościach jak: Zambrów, Choroszcz, Czyżew, Brańsk, Łapy, Szepietowo, Biała Piska, Mikołajki, Olecko, Orzysz, Szczuczyn, Wysokie Mazowieckie, Tykocin, Ruciane- Nida, Maków Mazowiecki, Brok, Przasnysz, Ostrołęka, Pisz, Ełk, Suwałki oraz innych miastach.

Zapraszamy do kontaktu !!!!

Usługi zwalczanie/ likwidacja ćmianek domu, czy w firmie realizujemy na terenie trzech województw:

  1. podlaskiego: Łomża, Białystok, Zambrów, Grajewo, Suwałki, Augustów, Kolno
  2. warmińsko- mazurskiego: Ełk, Giżycko, Mrągowo, Olecko, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
  3. mazowieckiego: Ciechanów, Mińsk Mazowiecki, Ostrołęka, Przasnysz, Siedlce, Sokołów, Ostrów Mazowiecka.

Zobacz także: