Zwalczanie karaluchów, prusaków i karaczanów

Zwalczanie karaluchów, prusaków i karaczanów

Zwalczanie karaluchów, karaczanów, prusaków i przybyszki amerykańskiej w domach prywatnych, firmach z branży spożywczej.

Domowe oraz profesjonalne sposoby zwalczania tych szkodników sanitarnych

Karaczan wschodni, zwany w języku potocznym karaluchem, jest owadem synantropijnym, który w ludzkich domach poszukuje potrzebnego do życia ciepła i resztek jedzenia. Pochodzi z Azji, jednak dziś występuje już w całej Europie. Uwielbia miejsca o ciepłe i wilgotne jednocześnie. Aktualnie przeżywamy kolejną plagę karaluchów w blokach. Codziennie realizujemy zlecenia z Kolna, Zambrowa, Grajewa czy Ełku. Jeszcze gorsza sytuacja jest w większych miastach tj. Warszawa, Lublin, Białystok, Ełk czy Ostrołęka, w których to prusaki opanowują całe bloki i domy.

Jak rozpoznać i jak wygląda karaczan, karaluch, prusak?

Ciało karaczana możemy podzielić na 3 części: głowę, tułów i odwłok. Samce maja długość 20- 25, natomiast samice od 18 do 30 milimetrów. Owad ten jest spłaszczony grzbietowo- brzusznie. Ciało karalucha jest miękkie i elastyczne. Zewnętrzna powłoka ciała pokryta jest chitynowym oskórkiem, który stanowi nie jako zbroje owada- jest twardy i ma zdolność do regeneracji ubytków.

Karaluch prusak jak wygląda i jak rozpoznać ? STANDER Łomża

Budowa karaluchów i karaczanów.

Głowa karaczana powstaje przez zrośnięcie 5 części jeszcze przed wykluciem.

Budowa głowy:

-puszki głowowej,

-narządów zmysłów

-przekształconych odnóży głowowych.

To co najbardziej ciekawe to fakt, że karaczany posiadają skomplikowany aparat gębowy typu gryzącego, najbardziej zaznacza się para piłkowanych żuwaczek, idealnie nadających się do rozcierania pokarmu. W głowie znajdują się najważniejsze z punktu widzenia przetrwalności prusaka narządy zmysłu i mózg.

Tułów karalucha idealnie pełni funkcje motoryczne. W jego skład wchodzą trzy segmenty. Każdy z nich posiada parę odnóży krocznych, a dwa tylne również skrzydła.

Odnóża owada wyrastają z połączeń między sternitem a pelurami, zaś skrzydła z pogranicza pleur i tergitu. W każdym z segmentów znajdują się pęczki mięśni przytwierdzonych do wewnętrznego urzeźbienia pancerza oraz łańcuch nerwowy, biegnący od mózgu do odwłoka po stronie brzusznej. Nogi karaczana składają się z wielu elementów. W karaczanów i karaluchów bardzo ważną rolę pełnią skrzydła, z których pierwsza para jest skórzasta. Nie służą do lotu !!!, lecz pełnią funkcję ochronną względem drugiej, błoniastej pary skrzydeł, wachlarzowato składających się, gdy owad ich nie używa. Samice odróżniają się tym od samców, że skrzydła są silnie zredukowane przez co całkowicie pozbawione są możliwości lotu.

Odwłok to miejsce, gdzie znajdują się narządy niezbędne dla podtrzymania czynności życiowych.

U karaczanów występuje silny dymorfizm płciowy, wyrażający się redukcją skrzydeł i nieco krótszymi czułkami u samic. Ostatnie dwa segmenty ciała samca są bardzo dobrze rozwinięte i występuje w nich dodatkowa parę wyrostków, podczas gdy u samic są one zredukowane.

Jak się rozmnażają prusaki i karaluchy?

U samców narządy rozrodcze obejmują położone w V segmencie odwłokowym jądra, nasieniowody, parę pęcherzyków nasiennych, nieparzysty kanał wytryskowy, gruczoły dodatkowe oraz powstały z przekształconych płytek chitynowych na brzusznej stronie odwłoka narząd kopulacyjny. Sperma zapewnia płynne środowisko opatrzonym wicią plemnikom.

U samic występują: jajniki, jajowody, uchodzącą po grzbietowej stronie odwłoka krótką pochwę i zbiornik, w którym czasowo przechowywane jest nasienie. W ostatnich trzech segmentach znajduje się zatoka płciową, w której tworzy się kokon. U karaczanów i prusaków w kokonie znajduje się dokładnie 16 jaj, z których wyklują się małe karaluchy.

Karaczan czy prusak cechuje się rozwojem prostym z przeobrażeniem niezupełnym. Oznacza to, że, każde kolejne stadium rozwoju upodabnia się do kolejnego zarówno pod względem budowy jak i fizjologii. Okres od złożenia kokonu do wyklucia się z nich karaluchów czy prusaków w temperaturze 30°C wynosi tylko albo aż 5 miesięcy. Im wyższa temperatura w pomieszczeniu – tym szybszy jest ich cykl rozwojowy- wykluwają się wówczas dużo szybciej. Czas od złożenia kokonu karalucha do momentu wyklucia waha się w zależności od warunków( głównie temperatury) od 3 tygodni do nawet 1 roku.

Jak wygląda jajo karalucha?

Jajo karaczana czy prusaka, nazywane również kokonem, a prawidłowo Ootheca ma podłużny kształt. W środku znajduje się 16 jaj, z których wyklują się małe karaluchy. W zależności od gatunku jaja różnią się wielkością i wyglądem.

Zwalczanie karaluchów. Jak wygląda jajo prusaka, karalucha ? STANDER Białsytok

Czym się żywi karaluch (prusak) ?

Należą do owadów lądowych, wszystkożernych i słabo latających. Karaczany, prusaki czy przybyszka amerykańska zje wszystko to co człowiek:

 • okruszki z chleba
 • resztki mięsne
 • resztki owoców i warzyw
 • resztki produktów spożywczych zawierających cukier

Co ciekawe karaczany uwielbiają piwo, z tego powodu w przeszłości konstruowano pułapki z użyciem właśnie tego napoju. Ale o tym później.

Czy karaluchy i prusaki przenoszą choroby zakaźne? Dlaczego tak ważne jest ich skuteczne i definitywne zwalczanie ?

Karaczan, prusak czy przybyszka amerykańska są szkodnikami sanitarnymi, tym bardziej, że najczęściej występują w naszej kuchni, spiżarni, a najgorzej, gdy pojawią się w ośrodkach zbiorowego żywienia. Ujawnienie żywych lub martwych osobników karaczana czy innych owadów może doprowadzić do natychmiastowego zamknięcia zakładu żywieniowego (restauracji, baru, pubu) przez inspektora sanitarnego. Pojawienie się w/w owadów świadczy o złym lub nawet tragicznym stanie sanitarnym obiektu i wymaga natychmiastowej profesjonalnej interwencji w celu jak najszybszego zwalczenia karaluchów, prusaków czy przybyszki.

Nie bez znaczenia jest fakt, iż karaczany bytują i znajdują schronienie w kanalizacji (pod naszymi umywalkami, zlewami czy kabinami prysznicowymi), gdzie jedzą szczątki organiczne. Są to dla nich idealne miejsca bytowania i żerowania, gdyż w nich znajdują to co jest niezbędne do rozwoju populacji karaczanów czyli wilgoć i podwyższoną temperaturę.

W trakcie miesięcy letnich prusaki wychodzą poza budynki mieszkalne, szczególnie wysoką aktywność wykazują podczas pogody zbliżonej do tropikalnej, przy wysokiej temperaturze i wilgotności powietrza.

Skąd się biorą karaluchy, karaczany, prusaki czy przybyszka amerykańska ?

Najczęściej, tak jak w przypadku innych owadów zaliczanych do szkodników sanitarnych przenosimy je sami. Karaczan chętnie wchodzi do plecaka czy naszej torby. Nie obawia się również podróżowania na paletach, stąd często przenoszą się pomiędzy hurtowniami spożywczymi, gdzie występuje wysoka rotacja palet. Jeżeli samica prusaka złoży po drodze jaja to zahamowanie populacji będzie bardzo trudne i podejmując się zwalczania karaczana czy prusaka na własną rękę podejmujemy olbrzymie ryzyko tylko pozornego zahamowania rozwoju populacji. Dużo łatwiej skorzystać z pomocy firmy, która kompleksowo zajmie się zwalczaniem prusaków, karaczanów czy przybyszki amerykańskiej.

Karaczany są bardzo groźnymi owadami ze względu na to, iż przenoszą różnorodne choroby, zarazki czy grzyby. Obwinia się je również o przenoszenie chorób wirusowych, bakteryjnych i pierwotniakowych. Oczywiście jak to bywa w świecie owadów sam są odporne na drobnoustroje, które przenoszą. Wiele lat badań naukowych i obserwacji cyklu życia tych szkodników wskazuje, iż mogą być one odpowiedzialne za bakteryjne zakażenia przewodu pokarmowego:

 • czerwonkę,
 • tyfus,
 • cholerę.

A także chorób dróg oddechowych:

 • dyfteryt,
 • gruźlicę,
 • tężec.

Są również pośrednimi żywicielami 12 rodzajów płazińców.

Karaczany przenoszą również alergeny, które wywołują uczulenia u ludzi przebywających z nimi pod jednym dachem, szczególnie u małych dzieci.

Czy istnieją domowe sposoby na pozbycie się karaluchów czy prusaków ?

Oczywiście możemy spróbować zwalczyć karaczany czy prusaki na własną rękę. W Internecie możemy znaleźć wiele sposobów na samodzielne pozbycie się tych szkodników. Jednym z najstarszych i jednoczenie najczęściej polecanym sposobem zwalczania karaluchów jest przygotowanie odpowiedniej mieszanki i rozłożenie jej w miejscach występowania np.: prusaków.

Aby przygotować mieszankę zwalczająca te szkodniki potrzebny nam będzie kwas borny oraz cukier a także małe pojemniki. Idealnie do tego celu nadają się przykrywki od słoików. Kwas borny mieszamy z cukrem w równych proporcjach a następnie rozkładamy go w miejscach bytowania prusaków, karaczanów czy przybyszki amerykańskiej. Zwabione cukrem owady będą spożywały ten ostatni posiłek, a kwas borny zawarty w tej mieszaninie jest dla nich zabójczy.

Kolejnym a właściwie pierwszym, od którego należy rozpocząć walkę z karaluchami jest zrobienie gruntownych porządków w miejscach występowania tych szkodników sanitarnych. Musimy poodsuwać wszystkie szafki w kuchni. Dokładnie odkurzyć oraz umyć wodą z detergentem wszystkie miejsca za szafkami sprzętami kuchennymi. Dokładnie to samo robimy z wnętrzami szafek, szuflad. Kolejnym etapem jest szczelne zamknięcie wszystkich produktów żywnościowych w najlepiej szklanych opakowaniach. Ważne jest również systematyczne usuwanie wszystkich organicznych zanieczyszczeń, szczególnie takich, które maja w swoim składzie cukier, który wabi karaluchy.

Po tych zabiegach ograniczymy dostęp do pożywienia tym owadom i jest bardzo duża szansa, że nawet jeżeli definitywnie ich nie zwalczymy przeniosą się na inne “żerowisko” np.: do sąsiada.

Na koniec, gdy już pozbędziemy się karaluchów czy prusaków z naszego domu niezbędne będzie zabezpieczenie kratek wentylacyjnych oraz rurek CO, co zapobiegnie ich powrotowi.

Jak się pozbyć i czym zwalczać( tępić) karaluchy i prusaki ?

W Internecie znajduje się wiele nieskutecznych porad, które maja służyć zwalczaniu karaluchów. Zwykle są to jednak tylko półśrodki, które tylko pozornie przynoszą poprawę stanu. Po pewnym czasie nawet jak zwalczymy dorosłe osobniki, bez podjęcia specjalistycznych środków prusaki znów pojawiają się w naszym domu czy firmie

W takiej sytuacji bez podjęcia odpowiednich kroków i użycia specjalistycznych środków biobójczych oraz odpowiedniego doświadczenia nie ma możliwości zwalczenia tych owadów.

W różnych sytuacjach zwalczania karaluchów musimy zastosować różnorodne metody, odpowiednio dobrane do sytuacji:

 • oprysku szczegółowego- opryskanie mieszanina wody i środka biobójczego, opryskiwanie miejsc największej aktywności prusaków i karaluchów
 • zwalczanie karaczanów metodą ULV- ultra low volume- oprysk drobnokroplisty, dzięki zastosowaniu odpowiedniego sprzętu wytwarzana jest „mgła”, dzięki, której substancja czynna zwalczająca prusaki jest równomiernie rozprowadzana po całym miejscu dezynsekcji karaluchów. Dodatkowo stosowane przez nas środki, mają zamknięte swoje substancje czynne w mikrokapsułkach. Działanie tego typu insektycydów jest zupełnie inne niż w przypadku środków zakupionych w markecie. Mikrokapsułka uwalnia środek do zwalczania np.: przybyszki dopiero w momencie, gdy karaczan nadepnie na mikrokapsułkę i ją zgniecie. Tak to można wyjaśnić w bardzo dużym uproszczeniu. Jest to metoda niewątpliwie bardzo skuteczna, gdyż środek naniesiony na powierzchnię jest wielokrotnie bardziej trwały niż ten zwykły. Jak każda metoda ta ma również jedną wadę. Aby dokonać dezynsekcji prusaków w miejscu zamieszkania bądź pracy ludzi muszą oni na pewien okres opuścić to miejsce. Wymagane jest również zabezpieczenia jedzenia, i okres karencji po zabiegu.
 • Żelowanie na karaluchy i prusaki- najbardziej skuteczna metoda. Żel ma rewelacyjne właściwości wabiące prusaki czy karaczany, gdyż w swoim składzie zawiera feromon wabiący te owady. Np.: prusaki po spożyciu żelu wracają do gniazda, po kilku dniach padają i są zjadane przez kolegów i koleżanki. Doprowadzamy wówczas do sytuacji, w której jesteśmy w stanie zniszczyć całą populację karaczanów czy prusaków, gdyż owady same wnoszą truciznę do własnego gniazda. Największa zaletą tej metody jest to, że nie wymaga opuszczenia domów, firm a cały zabieg zwalczania zwalczania prusaków i karaczanów jest przeprowadzany w sposób bezinwazyjny dla użytkowników. Żel nie ma zapachu, jest bezwonny. Dodatkowo dezynsekcja karaluchów żelem ma długotrwałe działanie, gdyż owady pobierają go nawet po zaschnięciu. Jest to aktualnie najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza metoda zwalczania prusaków, którą z powodzeniem stosujemy w domach opieki społecznej, DPS, domach dziecka, szpitalach, piekarniach, hurtowniach spożywczych, firmach produkcyjnych ale również w domach prywatnych.

Usługi zwalczania karaluchów w tym: karaczanów, prusaków czy przybyszki amerykańskiej w domu czy w firmie realizujemy na terenie czterech województw:

 1. podlaskiego: Łomża, Białystok, Zambrów, Grajewo, Suwałki, Augustów>
 2. warmińsko- mazurskiego: Ełk, Giżycko, Mrągowo, Olecko, Pisz, Szczytno, Węgorzewo>
 3. mazowieckiego: Warszawa, Marki, Wołomin, Tłuszcz, Radzymin, Ząbki, Zielonka,Ciechanów, Mińsk Mazowiecki, Ostrołęka, Przasnysz, Siedlce, Sokołów, Ostrów Mazowiecka,
 4. lubleskiego: Lublin i okolice

Zwalczanie karaluchów i prusaków na terenie Warszawy, Lublina, Łomży, Zambrowa, Ostrołęki, Kolna, Grajewa, a także Białegostoku w 99% przypadków realizujemy błyskawicznie – w 24 godziny od złożenia zlecenia.

Zobacz także: