Zwalczanie kleszczy w ogrodzie

Zwalczanie kleszczy w ogrodzie
zdjęcie kleszczy
Jak wygląda kleszcz ?

Kleszcze w ogrodzie – zwalczanie, opryski, preparaty

Przez ciepłą zimę kleszcze dużo wcześniej pojawiają się w ogrodach. Już od połowy kwietnia klienci monitują pojawienie się tych szkodników w ich ogródkach w okolicach Łomży, która otoczona jest przez wiele terenów zielonych. Samodzielna dezynsekcja kleszczy jest trudna, gdyż wymaga specjalistycznego sprzętu, odpowiednich środków i doświadczenia tak aby wykonać zabieg skutecznie ale przede wszystkim bezpiecznie dla ludzi, zwierząt oraz pszczół.

Jak zwalczać kleszcze w ogrodzie?

Kleszcze w ogrodzie możemy zwalczać na kilka sposobów. Najczęściej korzystamy z oprysków lub zamgławiania terenu za pomocą opryskiwaczy spalinowych oraz zamgławiaczy termicznych. Ważny jest dobór środków na kleszcze, środki matketowe mogą nie przynieść pożądanego rezultatu. Kluczowa dla wyeliminowania całej populacji kleszczy jest dokładność wykonania zabiegu. Sposoby zwalczanie kleszczy są dostosowywane do powierzchni dezynsekowanego terenu. Dopasowujemy metody, tak aby były jak najbardziej wydajne co ma bezpośerdni wpływ na koszt usługi. Wartością dodaną zwalczania kleszczy jest pozbycie się przy okazji komarów i meszek.

Dezynsekcja kleszczy w ogrodzie musi być przeprowadzana z zachowaniem środków ostrożności, przez wykwalifikowane ekipy. Bezrefleksyjne użycie środków biobójczych może spowodować zatrucie pszczół. W związku z powyższym poinformuj nas o pobliskich pasiekach, uwględnimy to przy planowaniu zabiegu usuwania kleszczy z Twojej działki.

zwalczanie kleszczy w ogrodzie
Eric Karitis/ freepik.com

Jakie są metody zwalczania kleszczy w ogrodach?

zamgławianie termiczne na kleszcze i komary
zamgławianie termiczne na kleszcze i komary

Do zwalczania kleszczy w ogrodzie zwykle stosujemy:

 1. opryski chemiczne- polegają na rozpyleniu środka biobójczego na kleszcze za pomocą opryskiwaczy spalinowych lub elektrycznych w zależności od areału działki
 2. opryski ULV (drobna kropla) – polegają na rozporwadzeniu środka chemiczne w formie drobnej mgły, która penetruje zakamarki. Metoda ta jest szczególnie polecana na działkach mocno zarośniętych z dużą ilością drzew, krzewów i traw.
 3. zamgławianie termiczne- polega na użyciu spaliwowej wytwornicy mgły. Mieszamy wówczas środek biobójczy z nośnikiem np. z glikolem, który pod wpływem wysokiej temperatury ulega spaleniu wytwarzając duże ilości gęstej mgły o działaniu biobójczym na kleszcze.

Dlaczego kleszcze pojawiają się w ogrodach?

zdjęcie przedstawiające sarny
John McDonnell/The Washington Post/Getty Images

Głównym powodem pojawiania się kleszczy w naszych przydomowcyh ogrodach są dzikie zwierzęta. Lisy, kuny, ptaki a nawet bezpańskie koty i psych roznoszą kleszcze po całej okolicy. Dużo gorsza sytuacja będzie w przypadku działek położonych na skraju lasu, przy działkach nieogrodzonych. Swobodny dostęp do naszej działki dzikich zwierząt – jeleni, saren, dzików sprawi, że populacja kleszczy na działce będzie duża.

Jak wskazują badania nad rozrostem populacji kleszczy w Stanach Zjednoczonych przeprowadzone w wchodnim i południowym wybrzeżu najwięcej kleszczy obserwuje się tam, gdzie istnieją największe populacje dzikich zwierząt tj. sarny, jelenie.

Jak sprawdzić czy w ogrodzie są kleszcze?

kleszcze na ubraniu
John McDonnell/The Washington Post/Getty Images

Najprostszym sposobem na sprawdzenie tego czy mamy kleszcze w ogrodzie jest rozłożeniu kawałka jasnego materiału na trawie i przecięgnieciu go po trawie, pod krzewami i drzewami. Jeżeli na działce jest populacja kleszczy to z pewnością przyczepią się do materiału.

Jak zapobiegać ukąszeniom przez kleszcze?

Jak pisaliśmy już wyżej jednym ze sposobów uniknięcia ukąszeń kleszczy jest wykonanie zabiegu dezynsekcji kleszczy na działce. Oczywiście profilaktyka w postaci szczelnego ubioru, korzystania z repelentów w sprayu jest równienie ważna. Jednak zabieg zwalczania kleszczy na działce powoduje ograniczenie ich liczebności do minimum.

Dlaczego tak ważne jest zwalczanie kleszczy ? Jakie choroby przenoszą kleszcze ?

W Polsce kleszcze przenoszą choroby:

 • borelioza z Lyme,
 • gorączka Q, tularemia,
 • bartoneloza, babeszjoza,
 • erlichioza (anaplazmoza),
 • kleszczowe zapalenie mózgu.

Zgodnie z aktualnymi danymi epidemiologicznymi ze strony Głownego Inspektora Sanitarnego:

“Choroby przenoszone przez kleszcze są ważnym i narastającym problemem epidemiologicznym i klinicznym na świecie i w Polsce. Do zachorowań najczęściej rozpoznawanych w Polsce należą borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu.

Zakażenie boreliozą w pierwszej fazie przebiega bezobjawowo. Widoczne objawy w postaci okrągłego lub owalnego rumienia o czerwonym zabarwieniu mogą pojawić się w ciągu kilku tygodni od ugryzienia. Objawy te są niebolesne, zmieniające się wraz z upływem czasu aż do całkowitego zniknięcia. Zakażeniu towarzyszyć mogą również objawy grypopodobne oraz senność czy zaburzenia równowagi.

Każde podejrzenie zakażenia należy skonsultować z lekarzem. Boreliozę leczy się terapią antybiotykową wyłącznie pod kontrolą specjalisty. Jeżeli u chorego nie występuje typowy rumień wędrujący rozpoznanie boreliozy wykonuje się poprzez badanie krwi.

Kleszczowe zapalenie mózgu może przebiegać bezobjawowo, łagodnie lub ciężko prowadząc do kalectwa, a nawet śmierci. Objawy kleszczowego zapalenia mózgu występują dwuetapowo: w pierwszych tygodniach od ugryzienia mogą pojawić się objawy przypominające grypę (gorączka, bóle mięśni). Po kilku dniach od ustąpienia pierwszych symptomów dolegliwości wracają, dodatkowo towarzyszyć im mogą jeszcze inne tj. nudności, utrata przytomności czy zespół zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.”

Źródło: gov.pl/web/gis

Poszukujesz podobnej usługi dla siebie? Obsługujemy klientów między innymi w takich miejscowościach jak: , Brańsk, Łapy, Szepietowo, Biała Piska, Mikołajki, Olecko, Orzysz, Szczuczyn, Wysokie Mazowieckie, Tykocin, Ruciane- Nida, Maków Mazowiecki, Brok, Przasnysz, Ostrołęka, Pisz, Ełk, Suwałki, Zambrów, Choroszcz, Czyżew oraz innych miastach.

Usługi zwalczania kleszczy w ogrodzie, działce czy na terenach zielonych realizujemy na terenie trzech województw:

 1. podlaskiego: Łomża, Białystok, Zambrów, Grajewo, Suwałki, Augustów
 2. warmińsko- mazurskiego: Ełk, Giżycko, Mrągowo, Olecko, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
 3. mazowieckiego: Ciechanów, Mińsk Mazowiecki, Ostrołęka, Przasnysz, Siedlce, Sokołów, Ostrów Mazowiecka.

Zobacz także: