Zwalczanie much w chlewniach – jak pozbyć się insektów

Zwalczanie much w chlewniach – jak pozbyć się insektów

Czy istnieją metody, które pozwolą na walkę z problemem i skutecznie zniwelowanie go na dłuższy okres? Jak zacząć bój i czym go zakończyć? Każdy właściciel gospodarstwa hodowlanego, powinien posiadać wiedzę na ten temat.

Profesjonalne metody walki z muchami – chemia i firmy DDD

Chcąc pozbyć się problemu w tak ciężkich warunkach, należy szukać pomocy u prawdziwych profesjonalistów, którzy od razu przejdą do ataku – domowe metody nie tylko zajmą więcej czasu, który przełoży się również na wysiłek, ale również środków, które będzie trzeba przeznaczyć na akcesoria i pomoc osób trzecich. 

Chemia jako pierwszy stopień 

Warto zauważyć, że pierwszym etapem zawsze jest kontakt z firmą DDD, która przeprowadzi dwuetapowy zabieg chemiczny, z użyciem różnych środków owadobójczych. 

Dowiedz się więcej o profesjonalnym zwalczaniu much w naszym wykonaniu.

Pierwszym z nich są larwicydy, czyli substancje mające na celu eliminację larw. Ich działanie polega na zdeformowaniu układu hormonalnego much, dzięki czemu nie są one w stanie przepoczwarzyć się w dorosłe osobniki i po pewnym czasie giną. Kolejnymi preparatami owadobójczymi, które powinny być stosowane równolegle, są adultycydy. Zabijają one dorosłe owady, które znajdują się w pomieszczeniu i jego okolicy. 

Rozpylenie nie należy do skomplikowanych i wymaga użycia prostych narzędzi (rozpylaczy), które dostępne są niemal we wszystkich gospodarstwach hodowlanych. W tym miejscu może pojawić się wątpliwość współpracy z firmą DDD, która przyśle swoich specjalistów do usunięcia problemów. Otóż cały proces należy nie tylko zaplanować i wyznaczyć miejsca, które powinny zostać spryskane, ale również trzeba zabezpieczyć otoczenie i zwierzęta, by nic nie zagrażało ich życiu lub zdrowiu. Dlatego też pomoc profesjonalisty jest jak najbardziej uzasadniona.

UWAGA! Owady z czasem mogą uodpornić się na substancje chemiczne, więc warto rozważyć kilka innych możliwości pomocniczych, by ograniczyć częstotliwość zabiegów. 

Atak z pomocą prądu i lepów

Przemysłowe lepy na muchy, są znaną i lubią metodą od dawna, ponieważ charakteryzują się niską ceną, skutecznością i bezproblemowym dostępem. Niestety, posiadają również swoje wady, gdyż podatne są na przeciągi i obecne pyłki, które skutecznie obniżają ich zdolności klejące. 

Innym ciekawym wyborem, są popularne w ostatnich sezonach lampy UV, które przyciągają muchy swoim światłem i nim te zdążą się nacieszyć bliskością, trafiają na elektryczną kratkę. Jedyną wadą tego rozwiązania jest wysoka cena, ponieważ przemysłowe lampy są w stanie kosztować nawet w granicy 500-1500 zł i co sezon należy wymieniać świetlówki. Efekt jest jednak zaskakująco dobry, więc warto podjąć się tej inwestycji, gdyż przyniesie ona dużą ilość korzyści. 

Biomucha i naturalne sposoby walki

Używając biomuchy do walki z muchami, to trochę tak, jakby prowadzić walkę z problemem, przy użyciu problemu. Biomuchy żywią się larwami much i są przy tym niezwykle drapieżne, więc szybko można zauważyć zmniejszenie się populacji owadów. Co ciekawe, nie niepokoją one zwierzyny i z czasem są w stanie utrzymać się samodzielnie, pozbywając się much z chlewni i jej otoczenia. 

Higiena, czyli profilaktyka po zabiegach

Nawet stosowanie najdroższych i najlepszych zabiegów owadobójczych, nie przyniesie satysfakcjonujących rezultatów, jeśli chlewnia nie będzie systematycznie czyszczona – często higiena jest oceniana po wielkości much, które znajdują się w okolicy zwierzyny. 

Można posiadać wrażenie, że im większa hodowla, tym większy problem. Otóż okazuje się, że w naprawdę profesjonalnych przedsiębiorstwach, higiena jest na tak dużym poziomie, że w hali hodowlanej nie lata nawet jeden owad. 

Co więc należy robić? Usuwanie odchodów, powinno odbywać się regularnie, wraz z czyszczeniem karmideł i poideł, by nie stały się one siedliskiem owadów. Warto zwracać uwagę, czy nie pojawiają się żadne kałuże i zastoiny wodne, w których owady czują się doskonale – jeśli zauważymy taki punkt, należy zweryfikować przyczynę i usunąć ją razem z wodą.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie naszych usług, zapraszamy do kontaktu.

Od strony technicznej o zwalczaniu much w gospodarstwach rolnych, chlewniach, oborach i stajniach dowiesz się tu: zwalczanie much

Zobacz także: