Zwalczanie karaluchów Białystok

zwalczanie karaluchów prusaków w bloku

Bardzo ważną częścią działalności firmy STANDER są usługi dezynsekcji które świadczymy również w Białymstoku. Nieproszeni goście: karaluchy, pluskwy, pchły, zdecydowanie negatywnie wpływają na komfort naszego życia i nasze samopoczucie. Coraz częściej spotykanym problemem jest entomofobia lub akarofobia. Przewożenie hurtowych ilości produktów spożywczych na duże odległości sprzyja rozprzestrzenianiu szkodników. Naszym zadaniem jest pomaganie klientom w skutecznym pozbyciu się tych uciążliwych stworzeń. Wśród najczęściej wykonywanych usług jest zwalczanie karaluchów (karaczanów).

Jakie są rodzaje karaluchów?

Najczęściej spotykanym gatunkiem karaczana w otoczeniu ludzi jest szkodnik karaczan prusak (Blattella germanica) z rodziny zadomkowatych. Gatunek ten doskonale czuje się w środowisku człowieka ze względu na temperaturę, wilgotność i nieograniczony dostęp do pożywienia. Dodatkowym czynnikiem bardzo sprzyjającym ekspansji tego gatunku jest ich zdolność przemieszczania się po powierzchniach pionowych, zarówno szorstkich jak i gładkich. W Polsce, wewnątrz budynków, spotykamy także karaczana wschodniego (Blatta orientalis), przybyszkę amerykańską (Periplaneta americana). Jednak występują one zdecydowanie rzadziej. Kuzynem jest zadomka polna lub leśna, która nie jest szkodnikiem tak jak prusaki czy karaczany. Często jest z nimi mylona. Zadomki to owady nieszkodliwe. 

Karaczany to nie tylko dyskomfort estetyczny. Karaczany odgrywają bardzo ważną rolę jako źródło alergenów. Informacje nt. związku między narażeniem na karaluchy a astmą pochodzą z różnych regionów świata. Alergeny pochodzące od tych stawonogów są wymieniane na równi z tymi, pochodzącymi od roztoczy kurzu domowego. Intensywny rozwój populacji prusaków jest jedną z głównych przyczyn alergii. Alergeny prusaka czy przybyszki amerykańskiej mogą być przyczyną: astmy oskrzelowej, alergicznego nieżytu błony śluzowej nosa, alergicznego i toksycznego zapalenia spojówek, alergicznego i toksycznego zapalenia skóry i innych chorób u ludzi. Karaczany są przenosicielami m.in.: wirusów zapalenia wątroby, pełzaka okrężnicy, pałeczek czerwonki, paciorkowców czy prątków gruźlicy.

Zarówno części ciała karaczanów, oraz odchody i jaja mogą stanowić składnik kurzu i stanowić o alergizującym potencjale tych owadów. Często alergie wyglądają jak ugryzienia. Ugryzienie może być dziełem innego szkodnika np. pluskwy domowej. Przykładowo: na Florydzie stwierdzono obecność alergenu pochodzącego od karaczanów (Bla g2) w 120 opakowaniach 19 gatunków mąki sprzedawanej w 4 supermarketach. ?! Podsumowując owady te mogą być niebezpieczne szczególnie dla alergików. Zwalczanie karaluchów w domu w pomieszczeniach mieszkalnych będzie wyglądało inaczej niż zwalczanie prusaków w piekarni. Zawsze dostosowujemy metody zwalczania do możliwości. 

Karaluchy w mieszkaniu zwalczanie

Karaczany prowadzą stadny i nocny tryb życia. W ciągu dnia chowają się w swoich kryjówkach. Pojawiają się w najróżniejszych miejscach: w kuchniach (lubią ciepłe miejsca: okolice agregatów lodówkowych, mikrofalówki, wnętrza urządzeń elektronicznych; lubią też niektóre intensywne zapachy, zioła, piwo), w okolicach instalacji ciepłowniczych, rur zsypowych. Pojawiają się w miejscach brudnych ale też i bardzo czystych. Brak czystości bardzo sprzyja rozwojowi ich populacji, ale niestety, nie jest warunkiem koniecznym. Towarzyszą produkcji artykułów spożywczych zasiedlając nawet rozdzielnie elektryczne i szafki sterownicze, spotykamy je w restauracjach, sklepach, hotelach, szpitalach, ale również obiektach typowo przemysłowych. Karaczan prusak jest gatunkiem wyjątkowo dobrze przystosowanym do życia w środowisku człowieka.

Jak się pozbyć karaluchów?

Co na karaluchy ? Sposób na karaluchy. 

Jak każda dezynsekcja, również zwalczanie karaczanów musi być poprzedzone dokładną inspekcją obiektu, pomieszczenia, w którym one występują. Należy ocenić infestację oraz zagrożenia i ograniczenia możliwości działania. Na tym etapie często wykorzystujemy pułapki lepowe. Pozwalają one ocenić wielkość populacji oraz jej rozmieszczenie. Dzięki temu można podjąć właściwą decyzję o sposobie zwalczania, czy zastosujemy żel, czy wykonamy oprysk czy może zamgławianie. Metodą zapewniającą najlepszą kontrolę na aplikacją środka jest żelowanie, czyli aplikowanie trutek pokarmowych. Jest to metoda czysta i bezpieczna. Nie wymaga opuszczania mieszkania. Niestety nie zawsze można dotrzeć do wszystkich miejsc gnieżdżenia się karaczanów.

Metoda ta może jednak być stosowana permanentnie. W dłuższej perspektywie zapewnia ona najlepsze efekty, pod warunkiem stosowania profesjonalnych preparatów. Oprysk nie jest tak precyzyjną metodą aplikacji insektycydów, jednak w dalszym ciągu jest działanie ukierunkowane na konkretne miejsca. Najmniej celowym działaniem jest zamgławianie jednak dociera ono również do tych miejsc, w których nie spodziewaliśmy się szkodników. Do tego stosując pyretroidy bardzo skutecznie wypłaszamy karaczany z ich kryjówek. Niestety nie są to metody czyste. Używanie marketowych środków po wpisaniu w Google frazy : karaluchy jak się pozbyć powoduje tylko zwiększenie problemu. Jak już wyżej pisaliśmy ogólnodostępne pyretroidy tylko wypłaszają je z kryjówek. Dlatego jeżeli zastanawiacie się jak zwalczyć karaluchy to najpierw zapraszamy do kontaktu z nami. 

Usługi zwalczania karaluchów na terenie Białegostoku i okolic

Oferujemy odkaraluszania na terenie Białegostoku i okolic. Jeżeli będą państwo zainteresowani, służymy fachową poradą aby rozwiać wszelkie pojawiające się wątpliwości i jak najlepiej przygotować się do zabiegu zwalczania szkodników. Stosujemy najnowocześniejsze preparaty niedostępne dla osób prywatnych. Specjalizujemy się w zwalczaniu prusaków i karaluchów obiektach z branży spożywczej np. piekarnie. Opracowujemy programy profilaktyki przed tymi szkodnikami. Oprócz dezynsekcji wykonujemy również usługi deratyzacji i dezynfekcji. Pomagamy naszym klientom pozbyć się uciążliwych szkodliwych mikroorganizmów, grzybów i nieprzyjemnych zapachów metodą ozonowania lub za pomocą chemicznych środków dezynfekcyjnych. 

Jesteśmy specjalistami DDD od zwalczania różnych gatunków szkodników i pasożytów w tym:

– deratyzacji – deratyzacja myszy, szczurów, innych gryzoni,

– dezynsekcji owadów i insektów – prusaki, gniazd prusaków, karaluchy, gniazd karaluchów, dezynsekcję mrówek, kleszczy, meszek, niszczenie gniazd szerszeni, os, pluskwy domowej, pluskiew rybików, pcheł, odkomarzanie – komarów, kleszcze, i inne insekty,

– dezynfekcji – zwalczanie drobnoustrojów : dezynfekcja wirusów w tym w tym korona wirusy :SARS-CoV-2, grypy, grzybów w mieszkaniu, dezynfekcją chorobotwórczych bakterii, odkażanie, 

– ozonowania, usuwamy alergeny z mieszkania, w tym roztocza, pleśni, negatywne zapachy, ozonowanie jest też skuteczną formą dezynfekcji,

– fumigacji – fumigacja – gazowanie pomieszczeń i produktów spożywczych. 

– odławianie zwierząt : kuny, lisy, koty, psy i inne,

– inne szkodniki zwierząt, 

Na terenie Białegostoku i okolic usługę likwidacji gniazd prusaków i karaluchów wykonujemy w :

— firmach z branży spożywczej (magazyny towarów spożywczych, chłodnie, piekarnie, cukiernie, produkcja spożywcza, rozbiory drobiu, hurtownie spożywcze, sklepy spożywcze,), branży hotelarskiej ( hotele, hostele), gastronomicznej ( restauracje, karczmy),

– spółdzielniach mieszkaniowych ( mieszkań i lokali użytkowych), szkół, przedszkoli, szpitali,

– mieszkaniach i domach klientów prywatnych ( izolacja lub kwarantanna po COVID- 19),

– gospodarstwach rolnych (bioasekuracja magazynów produkcji rolnej, silosów, obór, chlewni, kurników, budynków gospodarczych )

– przychodniach lekarskich, szpitalach, domach pomocy społecznej, środkach transportu medycznego ( karetki specjalistyczne i transportowe),

– ogródkach działkowych 

– i inne nietypowe miejsca.  

Skorzystaj z naszych usług DDD. Wycena usługi w Białymstoku jest bezpłatna. Oferujemy realizację każdego zlecenia usunięcia szkodników w krótkim czasie. Działamy na obszarze Polski północno- wschodniej. Stałe szkolenia sprawiają, że każdy naszych pracowników to specjalista. Dzięki temu jesteśmy profesjonalni. Przeszkoleni pracownicy i stosowane przez nas bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych środki to gwarancja dużej skuteczności usługi i zadowolenie klientów. 

Jeżeli poszukujesz fachowców. Sprawdź nas, wysłanie zapytania o ofertę nic nie kosztuje. Zadzwoń i dowiedz się więcej. Wystarczy jeden telefon aby zamówić usługę. 

Chcesz dowiedzieć się więcej przeczyta artykuły:

Zwalczanie karaluchów, prusaków i karaczanów

Czy zwalczanie prusaków i karaluchów w blokach może być skuteczne ?