Odławianie zwierząt

Odławianie zwierząt

Zniszczona i pogryziona instalacja elektryczna i ocieplenie, nieprzyjemny zapach i nocne harce ? – to efekt bytowania na strychu kuny domowej. 

Zastanawiasz się jak można pozbyć się z domu kuny domowej tak aby nie powróciła ? Metody i sposoby zwalczania kuny domowej ! 

Rodzaje kun występujących w Polsce.

W Polsce występują dwa rodzaje kun: kuna domowa zwana kamionką oraz kuna leśna zwana tumakiem. Obie są rozmiarów średniego kota. Różnią się tym, iż kuna domowa ma na łapkach i szyi białą plamę natomiast kuna leśna ma na szyi coś co może przypominać pomarańczony śliniak. Kuna domowa trzyma się blisko gospodarstw, a kuna leśna raczej zdala od zabudowań ludzi.

Jak wyglądają odchody kuny domowej ?

Kuna domowa powoduje kosztowne zniszczenia !

Z problemem kuny na strychu boryka się bardzo wielu właścicieli właścicieli domków jednorodzinnych, szczególnie tych położonych na uboczu w pobliżu lasu czy zbiornika wodnego. Na swoje gniazda kuna domowa wybiera zwykle poddasza, które postrzegane są przez dorosłe osobniki jako ich własny teren. Kuna w domu na poddaszu czy strychu ma zapewnione ciepło, schronienie od innych drapieżników, dlatego też często buduje gniazda w materiale ociepleniowym pod dachem (np. w wełnie mineralnej). Kuna na strychu wyrządza olbrzymie szkody materialne i zakłóca spokój domowników. Najwięcej zleceń otrzymujemy od osób, które stwierdziły obecność kuny w domu, gdy spowodowała kosztowne uszkodzenia m.in. kuna pogryzła przewody od pomp ciepła, klimatyzatorów czy systemu alarmowego. Dodatkowo kuna domowa niszczy ocieplenie budynku tworząc w nim kanały komunikacyjne. Ten drapieznik potrafi zerwać i zniszczyć całą izolację cieplną w kilka dni.

Warto również zaznaczyć, iż kuna domowa będzie polować i zabijać mniejsze od siebie zwierzęta domowe tj.: koty, psy a także ptactwo domowe.

Dodatkowo bardzo często realizujemy zlecenia odłwowienia kuny z okolic pasiek, które regularnie niszczy. Kuny uwielbiają miód !

Charakterystyka aktywności kuny domowej

Kuna domowa prowadzi nocny tryb życia, okres jej głównej aktywności przypada na okres nocny. Kuna żywi się głównie gryzoniami, poluje na myszy, szczury, ale również ptaki i ich jaja, żaby i owady. Oprócz olbrzymich szkód finansowych kuna domowa zanieczyszcza odchodami pomieszczenia, w których przebywa. Odchody kuny domowej wydzielają bardzo silny, intensywny i nieprzyjemny zapach.

Czy można w łatwy sposób pozbyć się lub zwalczyć kunę domową ?

Walka z tymi zwinnymi drapieżnikami jest bardzo trudna, zwłaszcza że kuna domowa jest pod ochroną. Bez natychmiastowej reakcji właściciela domu trzeba się będzie liczyć z kosztownym remontem. Samodzielne odłowienie kuny domowej nie jest niemożliwe, może okazać się trudne do wykonania. Kuna domowa jest zwierzęciem bardzo ostrożnym, wybrednym na przynęty.

Jak wypłoszyć lub złapać kunę?

Zwalczanie kuny domowej trzeba zawsze rozpocząć od dokładnej inspekcji miejsca oraz otoczenia jej bytowania. Ten drapieżnik żywi się ptakami, myszami, szczurami, owadami, miodem. Dlatego też należy dokładnie przeszukać okolice domu oraz strych pod kątem gniazd ptaków, nor gryzoni czy siedlisk owadów.

Następnie pod usunięciu w/w „pokarmów”, trzeba ustalić w jaki sposób kuna domowa dostaje się do naszego domu. Najczęściej jest tak, że kuna znajduje i wykorzystuje niedociągnięcia w obróbce dekarskiej. Bezwzględnie musimy przejrzeć elewację budynku pod kątem nieszczelności przy oknach, łączeniach podbitki z dachem i ze ścianą.

Jak pozbyć się kuny domowej domowymi sposobami ?

Istnieje wiele sposobów zwalczania kuny, która zagnieździła się na poddaszu. Pierwszym i zarazem najczęściej stosowanym sposobem zwalczania kuny jest jej odłowienie do klatki żywołownej. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele klatek, które mają za zadanie odłowić kunę, jednak my stosujemy klatki o najwyższej skuteczności a zarazem bezpieczne dla kuny domowej ( przypominamy, że kuna domowa jest pod ochroną i nie wolno jej krzywdzić !). Po odłowieniu kuny domowej należy wywieźć ją z dala od miejsc bytowania ludzi.

Jaką przynętę stosować do złapania kuny ?

Dużym problemem jest wybranie odpowiedniej przynęty, gdyż kuny mogą mieć różne „upodobania kulinarne”. Część kun domowych uda się zwabić surowym jajkiem, jednak jak wiemy z doświadczenia nie może to być jajko ze sklepu, powinno być ze „swojskiego kurnika”. Dodatkowo kuna domowa jest bardzo wrażliwa na zapach człowieka więc nie można pod żadnym pozorem dotykać przynęty ręką. Inne przynęty na kuny to: kawałki surowego mięsa lub gotowe przynęty białkowe, które można zakupić w sklepach ogrodniczych.

Czy można odstraszyć kunę odstraszaczem emitującym ultradźwięki ?

Odstraszacze emitujące ultradźwięki mają za zadanie odstraszać kuny za pomocą dźwięku, który słyszany jest dla kun, natomiast nie jest słyszany przez ludzi. Dostępnych jest bardzo wiele modeli różnorakich urządzeń do odstraszania kuny domowej. Niestety z przeprowadzonych przez nas testów różnych modeli wynika, iż początkowo urządzenia, których koszt zakupu był wyższy niż 500 zł działają. Po pewnym czasie kuny przyzwyczajają się do emitowanego przez odstraszacze dźwięku i działanie urządzeń słabnie. Nie polecamy zatem odstraszaczy ultradźwiękowych na kuny, gdyż wiemy, że to strata pieniędzy.


Domowe i niekonwencjonalne sposoby zwalczania kuny domowej na strychu, poddaszu czy w kurniku.

Z rozmów z osobami starszymi ustaliliśmy, iż w przeszłości aby pozbyć się kuny domowej stosowało się sierść psią, niedźwiedzią lub wilczą, którą rozkładało się na drogach przemieszczania się kuny. Kuna jak każde zwierze obawia się drapieżników większych od siebie.

W ciągu roku realizujemy około 30 usług zwalczania, odławiania lub odstraszania kuny domowej. Mamy około 70 % skuteczność w odławianiu kun.

Aby uniknąć szkód wyrządzonych prze kunę domową, należy regularnie przeglądać strychy, poddasza i inne pomieszczenia pod kątem aktywności tego szkodnika. Poszukiwać śladów bytowania tj. np. odchody. Gdy zauważymy pierwsze zniszczenia spowodowane przez kuny należy jak najszybciej odłowić lub odstraszyć kunę, gdyż dobrowolnie nie opuści on naszego domu. Dodatkowo po odłowieniu lub odstraszeniu kuny warto skorzystać z pomocy dekarza i ocenić, którędy zwierze dostało się do domu i nieszczelności usunąć.

Odłowienie i uszczelnienie domu są to jedyne sposoby aby skutecznie i raz na zawsze pozbyć się kuny !

Oferujemy usługi odłowienia lub odstraszenia również innych zwierząt:

,

  • borsuków,
  • wydr,
  • lisów,
  • łasic,
  • szopów,
  • psów i kotów.

Stosowane przez nas metody odławiania i odstraszania zwierząt są całkowicie dla nich bezpieczne. Po odłowieniu zwierzęta są wywożone z dala od zabudowań i wypuszczane na wolność.
Chcesz spróbować swoich sił i samodzielnie odłowić kunę, lisa, kota sąsiadów czy innego szkodnika? Wypożyczymy Ci odpowiednią klatkę. Zadzwoń do nas.

Usługi odławiania zwierząt w tym zwalczanie kuny domowej, lisów, wydr czy kotów realizujemy na terenie trzech województw:

  1. podlaskiego: Łomża, Białystok, Zambrów, Grajewo, Suwałki, Augustów
  2. warmińsko- mazurskiego: Ełk, Giżycko, Mrągowo, Olecko, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
  3. mazowieckiego: Ciechanów, Mińsk Mazowiecki, Ostrołęka, Przasnysz, Siedlce, Sokołów, Ostrów Mazowiecka.

 

Poznaj opinie o naszej firmie

Adam Makowski, Białystok
Na strychu kuny zrobiły mi pomstę, cała wełna wyciągnięta, pogryzione kable od alarmu. Na własną rękę stosowałem odstraszacze z Internetu- nic nie pomagały. Kupiłem nawet klatkę jednak kuny nie chciały do niej wejść. Zamówiłem usługę odłowienia kuny w firmie STANDER i po 3 tygodniach w końcu kuna się złapała. Dodatkowo po oględzinach domu p. Kacper wskazał dziury, którymi kuny dostawały się do domu. Poleciłem tą firmę sąsiadowi bo też ma problem z kunami teraz zwalczają kuny u niego.

Michał Ratuszniak, Dąbrowa Białostocka
Zamówiłem usługę odłowienia dzikiego kota, który zabijał mi gołębie. Złapał się już na drugi dzień. Szybko i skutecznie wykonana usługa. Polecam !

Wiktor Dąbrowski, Łomża
Kuna zrobiła mi gniazdo nad garażem, z żadnej strony nie miałem do niej dostępu- wszystko obudowane. Pan Kacper doradził, żeby złapać ją na zewnątrz. Po odchodach stwierdził którędy ona chodzi. Zastawił klatkę i po tygodniu odłowił kunę. Bardzo fachowa firma. Polecam jej usługi !!!

Andrzej Sokołowski, Ostrołęka
Sam nie mogłem złapać kuny. Byłem w szoku jakim patentem p. Kacper odławia kuny. Proste i skuteczne, sam bym na to nie wpadł.