Odławianie zwierząt czyli jak się pozbyć kuny z poddasza ?

Odławianie zwierząt czyli jak się pozbyć kuny z poddasza ?
jak wygląda kuna domowa ?
BirdWatch Ireland

Zniszczona i pogryziona instalacja elektryczna i ocieplenie, nieprzyjemny zapach i nocne harce ? – to efekt bytowania na strychu kuny domowej. 

Zastanawiasz się jak można pozbyć się z domu kuny domowej tak aby nie powróciła? Metody i sposoby zwalczania kuny domowej ! 

Od wielu lat zajmujemy się profesjonalnym zwalczaniem kun. Zwalczanie kuny zwykle realizowane jest przez usługę odławiania kun. Zwykle klienci kontaktują się z nami domowe odstraszacze kun nie są skuteczne. Wieloletnie zaniedbanie i pozostanienie kuny w dachu spowoduje, że koszt naprawy dachu może dojść do kiludziesięcu tysięcy. Nie ma też co liczyć na pokrycie kosztu naprawy dachu z ubezpieczenia, ubezpieczyciele odnotują coraz większą liczbę szkód spowodowanych przez kuny i często stosują wyłączenia w swoich zapisach. Naprawa izolacji dachu spada zwykle na właściciela lokalu. Zatem jak skutecznie pozbyć się kuny ?

Rodzaje kun występujących w Polsce.

W Polsce występują dwa rodzaje kun: kuna domowa zwana kamionką oraz kuna leśna zwana tumakiem. To jak wygląda kuna domowa a jak leśna ma kluczowe znaczenie do określenia tego czy jest kamionka czy tumak. Obie są rozmiarów średniego kota. Różnią się tym, iż kuna domowa ma na łapkach i szyi białą plamę natomiast kuna leśna ma na szyi coś co może przypominać pomarańczony śliniak. Budowa coraz większej ilości domów na terenach do tej pory zajmowanym przez kuny powoduje, że ograniczamy kunom przestrzeń na której do tej pory żyły. Kuna domowa trzyma się blisko gospodarstw, a kuna leśna raczej zdala od zabudowań ludzi. Zniszczenia spowodowane przez kuny domowe obejmują coraz więcej domów.

Jak wyglądają odchody kuny domowej ?

Kuna domowa powoduje kosztowne zniszczenia !

Z problemem kuny na strychu boryka się bardzo wielu właścicieli właścicieli domków jednorodzinnych, szczególnie tych położonych na uboczu w pobliżu lasu czy zbiornika wodnego. Na swoje gniazda kuna domowa wybiera zwykle poddasza, które postrzegane są przez dorosłe osobniki jako ich własny teren. Kuna w domu na poddaszu czy strychu ma zapewnione ciepło, schronienie od innych drapieżników, dlatego też często buduje gniazda w materiale ociepleniowym pod dachem (np. w wełnie mineralnej). Kuna na strychu wyrządza olbrzymie szkody materialne i zakłóca spokój domowników. Najwięcej zleceń otrzymujemy od osób, które stwierdziły obecność kuny w domu, gdy spowodowała kosztowne uszkodzenia m.in. kuna pogryzła przewody od pomp ciepła, klimatyzatorów czy systemu alarmowego. Dodatkowo kuna domowa niszczy ocieplenie budynku tworząc w nim kanały komunikacyjne a przy okazji mostki termiczne Ten drapieznik potrafi zerwać i zniszczyć całą izolację cieplną w kilka dni.

Warto również zaznaczyć, iż kuna domowa będzie polować i zabijać mniejsze od siebie zwierzęta domowe tj.: koty, psy a także ptactwo domowe. Ich resztki trafią pod Państwa dach powodując zagrożenie epidemiologiczne. Izolacje typu wełna chłoną mocz oraz odchody kuny i tylko wymiana wełny na nową pozwala pozbyć się negatywnego zapachu.

Dodatkowo bardzo często realizujemy zlecenia odłwowienia kuny z okolic pasiek, które regularnie niszczy. Kuny uwielbiają miód !

Uszkodzenia membrany dachowej spowodowane przez kunę domową
Uszkodzenia membrany dachowej spowodowane przez kunę domową
Uszkodzenia wełny na poddaszu spowodawane przez kunę domową
Uszkodzenia wełny na poddaszu spowodawane przez kunę domową

Charakterystyka aktywności kuny domowej.

Kuna domowa prowadzi nocny tryb życia, okres jej głównej aktywności przypada na okres nocny. Kuny domowe poruszają się pod osłoną nocy. Kuna żywi się głównie gryzoniami, poluje na myszy, szczury, ale również ptaki i ich jaja, żaby i owady. Oprócz olbrzymich szkód finansowych kuna domowa zanieczyszcza odchodami pomieszczenia, w których przebywa. Odchody kuny domowej wydzielają bardzo silny, intensywny i nieprzyjemny zapach. Zwykle najwięcej zleceń przypada na okres największej aktywności kuny domowej czyli końcówka jesieni.

Czy można w łatwy sposób pozbyć się lub zwalczyć kunę domową ?

Walka z tymi zwinnymi drapieżnikami jest bardzo trudna, zwłaszcza że kuna domowa jest pod ochroną. Bez natychmiastowej reakcji właściciela domu trzeba się będzie liczyć z kosztownym remontem. Samodzielne odłowienie kuny domowej nie jest niemożliwe, może okazać się trudne do wykonania. Kuna domowa jest zwierzęciem bardzo ostrożnym, wybrednym na przynęty.

Jak wypłoszyć lub złapać kunę?

Zwalczanie kuny domowej trzeba zawsze rozpocząć od dokładnej inspekcji miejsca oraz otoczenia jej bytowania. Ten drapieżnik żywi się ptakami, myszami, szczurami, owadami, miodem. Dlatego też należy dokładnie przeszukać okolice domu oraz strych pod kątem gniazd ptaków, nor gryzoni czy siedlisk owadów.

Następnie pod usunięciu w/w „pokarmów”, trzeba ustalić w jaki sposób kuna domowa dostaje się do naszego domu. Najczęściej jest tak, że kuna znajduje i wykorzystuje niedociągnięcia w obróbce dekarskiej. Bezwzględnie musimy przejrzeć elewację budynku pod kątem nieszczelności przy oknach, łączeniach podbitki z dachem i ze ścianą.

Jak kuna domowa dostaje się pod dach np. na strych ?

Kuna wykorzystuje wszelkie nieszczelności w dachu. Gdy dostanie się na poziomą rynne, która zbiera wodę z dachu poruszając się wokół domu szuka niedoróbek dekarskich np. w okolicach kalenicy, gąsiora lub obróbek kominów. Poniżej przykład klienta który nie był w stanie samodzielnie zlokalizować jak kuna dostaje się pod dach. Z naszą pomocą udało się znaleźć wejscie.

Zdjęcie dachu
Jak kuna domowa wchodzi pod dach ?
zdjęcie przedstawiające możliwe miejsca, którymi kuna przedostaje się do domu
Miejsce którym kuna domowa dostaje się pod dach – szczelina pod gąsiorem.

Jak pozbyć się kuny domowej domowymi sposobami ?

Istnieje wiele sposobów metod zwalczania kuny, która zagnieździła się na poddaszu. Pierwszym i zarazem najczęściej stosowanym sposobem zwalczania kuny jest jej odłowienie do klatki żywołownej. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele klatek, które mają za zadanie odłowić kunę, jednak my stosujemy klatki o najwyższej skuteczności a zarazem bezpieczne dla kuny domowej ( przypominamy, że kuna domowa jest pod ochroną i nie wolno jej krzywdzić !). Po odłowieniu kuny domowej należy wywieźć ją z dala od miejsc bytowania ludzi. Jednak nie zawsze udaję się samodzielnie i bez doświadczenia schytać kuny.

Kolejną metodą jest metoda odstraszania chemicznego – zapachowego. Metoda ta jest skuteczna tylko w przypadku nowych domów i krótkiego pobytu kuny w dachu, gdy jest mało otworów wejściowych pod dach. Spryskiwanie całego dachu może spowodować, że negatywny zapach środka będzie utrapieniem dla mieszkańców. Ta metoda odstraszania kun nie zawsze może zostać zastosowana,

Coraz bardziej na popularności zyskują odstraszacze działające na zasadzie pastucha elektrycznego montowanego wókół całego dachu. Ta metoda odsztraszania kun jest skuteczna w przypadku prostych konstrukcji dachu. Działanie pastucha jest proste- przez odpowiednie natężenie prądu kuna zostaje lekko porażona co zniechęca ją do wejścia na dach. Nowoczesne systemy są całkowicie bezpieczne dla kun i np. ptaków.

Odstraszanie kun z samochodów.

Często relizujemy również zlecenia zwalczania kun z samochodów. Kliencie kontkatują się z nami gdy samochodowe odstraszacze kun nie dają rady. Samochodowe odstraszacze kun mogą działać na 2 sposoby:

1) emitują ultradzwięki, które mają odstrszać kuny,

2) instalacja urządzenia pod maską ma za zadanie razić prądem kuny i w ten sposób odstraszać je od pomieszkiwania w aucie.

Jaką przynętę stosować do złapania kuny ?

Dużym problemem jest wybranie odpowiedniej przynęty, gdyż kuny mogą mieć różne „upodobania kulinarne”. Część kun domowych uda się zwabić surowym jajkiem, jednak jak wiemy z doświadczenia nie może to być jajko ze sklepu, powinno być ze „swojskiego kurnika”. Dodatkowo kuna domowa jest bardzo wrażliwa na zapach człowieka więc nie można pod żadnym pozorem dotykać przynęty ręką. Inne przynęty na kuny to: kawałki surowego mięsa lub gotowe przynęty białkowe, które można zakupić w sklepach ogrodniczych. W okresie zimowym do likwnidacji kuny domowej stosujemy przynęty tłustsze, w okresie letnim korzystamy z regionalnie występujących owoców np. malin.

Czy można odstraszyć kunę odstraszaczem emitującym ultradźwięki?

Odstraszacze emitujące ultradźwięki mają za zadanie odstraszać kuny za pomocą dźwięku, który słyszany jest dla kun, natomiast nie jest słyszany przez ludzi. Dostępnych jest bardzo wiele modeli różnorakich urządzeń do odstraszania kuny domowej. Niestety z przeprowadzonych przez nas testów różnych modeli wynika, iż początkowo urządzenia, których koszt zakupu był wyższy niż 500 zł działają. Po pewnym czasie kuny przyzwyczajają się do emitowanego przez odstraszacze dźwięku i działanie urządzeń słabnie. Nie polecamy zatem odstraszaczy ultradźwiękowych na kuny, gdyż wiemy, że to strata pieniędzy.

Domowe i niekonwencjonalne sposoby zwalczania kuny domowej na strychu, poddaszu czy w kurniku.

Z rozmów z osobami starszymi ustaliliśmy, iż w przeszłości aby pozbyć się kuny domowej stosowało się sierść psią, niedźwiedzią lub wilczą, którą rozkładało się na drogach przemieszczania się kuny. Kuna jak każde zwierze obawia się drapieżników większych od siebie.

W ciągu roku realizujemy około 30 usług zwalczania, odławiania lub odstraszania kuny domowej. Mamy około 70 % skuteczność w odławianiu kun.

Aby uniknąć szkód wyrządzonych prze kunę domową, należy regularnie przeglądać strychy, poddasza i inne pomieszczenia pod kątem aktywności tego szkodnika. Poszukiwać śladów bytowania tj. np. odchody. Gdy zauważymy pierwsze zniszczenia spowodowane przez kuny należy jak najszybciej odłowić lub odstraszyć kunę, gdyż dobrowolnie nie opuści on naszego domu. Rzadko zdaża się, że kuna zostaje odstraszona domowymi sposobami. Dodatkowo po odłowieniu lub odstraszeniu kuny warto skorzystać z pomocy dekarza i ocenić, którędy zwierze dostało się do domu i nieszczelności usunąć.

Odłowienie i uszczelnienie domu są to jedyne sposoby aby skutecznie i raz na zawsze pozbyć się kuny !

Jakie zniszczenia powoduje kuna gdy zamieszka w Twoim dachu ?

Uszkodzenia membrany i wełny spowodowane przez kunę domową
Uszkodzenia membrany i wełny spowodowane przez kunę domową

Przede wszystkim najbardziej newralgicznym okresem, gdy kuny zaczynają dokuczać naszym klientom jest okres jesienny. Wynika to z tego, że te ssaki w momencie, gdy zaczyna robić się zimo poszukują miejsc na założenie gniazda. Na swoje gniazda kuna domowa zwykle wybiera starsze domu z dużą ilością nieszczelności i niedoróbek dekarskich. Niestety coraz częściej obserwujemy sytuacje, że kuna zasiedla również nowe domy Wynika to z tego, że dekarze skupiają się na tym aby dach był szczelny od wody często pomijając zagrożenie ze strony kun.

Z naszego doświadczenia wynika, że kuna w ciągu dwóch sezonów potrafi pozbawić dom izolacji poddaszy. Początkowo jest to tylko uszkodzenie membrany. Wybór do docieplenia wełny, celulozy, styropianu czy pianki nie ma zanaczenia. Jeżeli kuna uzna dom za atrakcyjne miejsce do rozrodu to bez problemu zrobi zniszczenia tych materiałów. Zwykle po długotrwałym pobycie kuny w dachu konieczne jest kompleksowe naprawy izolacji oraz naprawa membrany dachowej. Naprawa dachu jest niewspółmiernie kosztowa wobec kosztu odłowienia odstraszenia kuny. Skuteczne zwalczanie kun to nasza specjalność.

Ile kosztuje zwalczanie kun ?

Koszt zwalczenia kuny zależny jest od wymaganego nakładu pracy. Zwykle waha się w przedziale od 1000 do 1200 zł plus dodatkowo ewetualne koszty dojazdu. Zwalczanie kun świadczymy na poniżej wymienionym terenie.

Oferujemy usługi odłowienia lub odstraszenia również innych zwierząt:.

,

  • borsuków,.
  • wydr,.
  • lisów,.
  • łasic,.
  • szopów,.
  • psów i kotów.

Stosowane przez nas metody odławiania i odstraszania zwierząt są całkowicie dla nich bezpieczne. Zwalczanie kun przeprowadzamy w sposób humanitarny. Po odłowieniu zwierzęta są wywożone z dala od zabudowań i wypuszczane na wolność. Potrzebna ci firma likwidująca kuny ? Wystarczy, że zadzwonisz.

Chcesz spróbować swoich sił ? Samodzielne zwalczanie kun jest trudne ale nie jest niemożliwe. Chcesz schwytać kuny, lisa, kota sąsiadów czy innego szkodnika? Wypożyczymy Ci odpowiednią klatkę. Zadzwoń do nas.

Usługi odławiania zwierząt w tym zwalczanie kuny domowej, lisów, wydr czy kotów realizujemy na terenie trzech województw:.

  1. podlaskiego: Łomża, Białystok, Zambrów, Grajewo, Suwałki, Augustów.
  2. warmińsko- mazurskiego: Ełk, Giżycko, Mrągowo, Olecko, Pisz, Szczytno, Węgorzewo.
  3. mazowieckiego: Ciechanów, Mińsk Mazowiecki, Ostrołęka, Przasnysz, Siedlce, Sokołów, Ostrów Mazowiecka, Warszawa, Wyszków.

 

Poznaj opinie o naszej firmie

Adam Makowski, Białystok
Na strychu kuny zrobiły mi pomstę, cała wełna wyciągnięta, pogryzione kable od alarmu. Na własną rękę stosowałem odstraszacze z Internetu- nic nie pomagały. Kupiłem nawet klatkę jednak kuny nie chciały do niej wejść. Zamówiłem usługę odłowienia kuny w firmie STANDER i po 3 tygodniach w końcu kuna się złapała. Dodatkowo po oględzinach domu p. Kacper wskazał dziury, którymi kuny dostawały się do domu. Poleciłem tą firmę sąsiadowi bo też ma problem z kunami teraz zwalczają kuny u niego.

Michał Ratuszniak, Dąbrowa Białostocka
Zamówiłem usługę odłowienia dzikiego kota, który zabijał mi gołębie. Złapał się już na drugi dzień. Szybko i skutecznie wykonana usługa. Polecam !

Wiktor Dąbrowski, Łomża
Kuna zrobiła mi gniazdo nad garażem, z żadnej strony nie miałem do niej dostępu- wszystko obudowane. Pan Kacper doradził, żeby złapać ją na zewnątrz. Po odchodach stwierdził którędy ona chodzi. Zastawił klatkę i po tygodniu odłowił kunę. Bardzo fachowa firma. Polecam jej usługi !!!

Andrzej Sokołowski, Ostrołęka
Sam nie mogłem złapać kuny. Byłem w szoku jakim patentem p. Kacper odławia kuny. Proste i skuteczne, sam bym na to nie wpadł.

Edpol Food and Innovation, Łomża
Współpracujemy z firmą STANDER od 5 lat. Prowadzą w naszej firmie monitoring oraz zwalczanie szkodników sanitarnych. Jesteśmy pod wrażeniem jakości świadczonych przez nich usług. Dodatkowo firmy audytujące ( BRC) nie mają żadnych zastrzeżeń co do sposobu prowadzenia monitoringu oraz jego dokumentowania. Na wszelkie zgłoszenia firma STANDER reaguje błyskawicznie. Audyty biologa terenowego przechodzimy na 5+. Polecamy usługi tej firmy !