Zwalczanie mrówek w domu i ogrodzie

Zwalczanie mrówek w domu i ogrodzie

Wiele osób zastanawia się nad tym czy istnieją ekologiczne sposoby zwalczania mrówek w domu i ogrodzie. Czy sąsiedzi tak jak my mają mrówki faraona w mieszkaniu? Czy istnieją latające mrówki?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdują się poniżej.

1. Z jakiego powodu mrówki pojawiają się akurat w naszym domu ?

Mrówka jawi się nam jako owad bardzo inteligentny zorganizowany i pracowity. Dlatego też aby przetrwać mrówki przez całe swoje życie poszukują nowych miejsc do dalszego bytowania. Ich robotnice spędzają swoje życie na poszukiwaniu nowych miejsc, w których będzie odpowiednia ilość pokarmu do wyżywienia całej kolonii. Właśnie z tego powodu mrówki pojawiają się w naszym domu czy ogrodzie, gdyż jest to miejsce pełne pożywienia.

Dodatkowo nasze domostwo, ogrody i zabudowania przy domu są dla nich idealnym schronieniem, gdyż dla celów populacji mrówki mogą wykorzystać każdą szczelinę w naszym otoczeniu. Z tego powodu często mamy problemy w samodzielnym zwalczeniu mrówek z naszego domu, ogrodu czy sadu.

Szczególnym przykładem są mrówki faraona, które mogą bytować w naszym domu czy firmie przez cały rok, gdyż lubią tylko miejsca ciepłe.

2. Czym odżywiają się i jedzą mrówki ?

Mrówki tak jak i małe dzieci uwielbiają wszystko co zawiera cukier, nie pogardzą także produktami spożywczymi zawierającymi białko. Jako, że są bardzo dobrze zorganizowane i pracowite skrzętnie podbierają jedzenie naszych pupili – wyjedzą z miski naszego kota czy psa nawet suchy pokarm. Dlatego też w domach i mieszkaniach, gdzie pojawiły się mrówki a występują inne domowe zwierzęta ciężko się ich pozbyć stosując domowe sposoby zwalczania. Dopóki jest jedzenie to kolonia mrówek będzie się ciągle rozrastać.

3. Profilaktyka przeciwko mrówkom – czyli jak zabezpieczyć się przed inwazją mrówek ?

Najważniejsze jest dokładne a przede wszystkim regularne sprzątanie miejsc, w których przechowujemy jedzenie tj. Kuchnia czy spiżarnia. Warto jest regularnie sprawdzać czy reszki z naszej kuchni nie lądują przypadkiem za szafki czy w miejsca dla nas często niedostępne. Sposobem na usunięcie resztek, które stanowią smakowity kąsek dla mrówek ale również innych owadów tj. prusaków czy karaczanów jest odsuwanie szafek i regularne odkurzanie okruszków i zmywanie tych miejsc wodą z detergentami.

W przypadku pojawienia się mrówek w szafkach kuchennych musimy jak najszybciej pozamykać w szczelne opakowania wszystkie produkty spożywcze, które mogą stać się “łupem” mrówek.

4. Jak szybko rozmnażają się mrówki?

Szacuje się, że w momencie, gdy dostrzeżemy mrówki w naszym ogrodzie, domu czy otoczeniu ich populacja może liczyć od 2 do 3 tysięcy osobników. W momencie, gdy już uznają nasz dom czy ogród za stale źródło pożywienia cała kolonia ochoczo będzie korzystać z tych “nieograniczonych dla nich zasobów”. Zaczyna się wówczas bardzo dynamiczny proces reprodukcji. Królowa mrówek może w trakcie swojego życia złożyć setki jaj, z których w ciągu kilku tygodni wykluwają się tysiące robotnic. W bardzo sprzyjających warunkach, gdy w naszym ogrodzie czy domu są idealne dla mrówek warunki może wydarzyć się sytuacja, że cześć robotnic z królową nr 2 czy królową mrówek nr 3 przeniesie się w inne miejsce i tam założy nową mrówczą kolonię. W tej sytuacji bez odpowiedniej dezynsekcji mrówek i podjęcia radykalnych środków w celu zwalczenia mrówek mogą one bez większych trudności i przeszkód opanować cały nasz dom.

4.Czy mała mrówka może być groźna dla człowieka ?

W świecie naukowym pojawia się bardzo wiele sprzecznych opinii dotyczących tego czy mrówka jest szkodnikiem czy też jest owadem pożytecznym. Pierwszym bezsprzecznym faktem jest to, że mrówki dążąc do znalezienia pokarmu powodują zniszczenia drewnianych elementów domu. Zwyczajnie skracają sobie drogi do miejsca przechowywania żywności tak aby pracować w sposób jak najbardziej efektywny.

Po drugie jeżeli poruszają się miejscami, gdzie biegną rury kanalizacyjne to z pewnością przenoszą na odnóżach chorobotwórcze drobnoustroje.

Po trzecie: gdy kolonia mrówek rozrośnie się do tego stopnia, że spotykamy je na każdym kroku ( szafki, podłogi, łózka) prędzej czy później musi dojść do konfrontacji. One przecież robią swoje a my ludzie stoimy im na drodze. Chyba każdy z nas wie, iż ugryzienie mrówki nie należy do najprzyjemniejszych. Miejsce ugryzienia swędzi ze względu na obecność kwasu mrówkowego w ślinie mrówek.

90 % realizowanych przez nas zleceń dotyczy zwalczania mrówek w placówkach, w których występują duże skupiska ludzi tj.: domy dziecka, domy spokojnej starości, domy pomocy społecznej, szpitale czy noclegownie dla bezdomnych.

Podsumowując mrówki w obiektach użyteczności publicznej, jak i występujące w naszym domu nie są mile widziane, gdyż mogą przenosić choroby, zanieczyszczać aparaturę medyczną czy uprzykrzać życie dzieciom i seniorom.

5.Jak się zabezpieczyć przed plagą mrówek w naszym domu, ogrodzie czy firmie ?

Podstawą profilaktyki w występowaniu jakichkolwiek owadów zaliczanych do grona szkodników sanitarnych jest utrzymywanie czystości. Prawdopodobieństwo występowania mrówek w domu czy firmie z branży spożywczej jest dużo niższe jeżeli dbamy o czystość w obiekcie. Należy zatem dokładnie i regularnie sprzątać nasze domy czy firmy z resztek żywności używając przy tym detergentów.

Druga sprawa to szczelność budynków, w których mieszkamy, pracujemy czy produkujemy żywność. Warto regularnie lustrować( oglądać) budynek pod kątem szpar, szczelin czy innych nieszczelności.

Ostatnia sprawa to ustawianie koszy na śmieci, gdzie znajdują się resztki organiczne z dala od budynku, w którym mieszkamy czy pracujemy. Odsuwamy wówczas mrówki z dala od miejsca, które chcemy chronić.

Pamiętajmy, iż aby uniknąć kosztów dezynsekcji i zwalczania mrówek warto przede wszystkim zacząć od działań profilaktycznych a dopiero, gdy te okażą się nieskuteczne ze względu na zaawansowanie kolonii używania środków biobójczych.

6.Jak skutecznie pozbyć się mrówek z domu, ogrodu czy naszej firmy ?

W internecie znajduje się mnóstwo nietrafionych porad, które maja służyć zwalczaniu mrówek. Często są to jednak tylko półśrodki, które chwilowo przynoszą poprawę stanu. Po pewnym czasie mrówki znów pojawiają się w naszym otoczeniu.

Stosowanie środków podawanych jako w 100% skuteczne na mrówki w internecie może doprowadzić do olbrzymiego rozrostu populacji. Wówczas bez pomocy specjalistów, użycia profesjonalnych środków biobójczych oraz odpowiedniego doświadczenia nie mamy szans na pozbycie się tych owadów.

W różnych sytuacjach zwalczania mrówek, jak też innych owadów konieczne może być wykorzystanie różnych metod oraz środków biobójczych.:

  • oprysku szczegółowego
  • zwalczanie mrówek metodą ULV- ultra low volume- oprysk drobnokroplisty, w którym wytwarzana jest mgła, która w połączeniu ze środkami mikrokapsułkowymi daje rewelacyjne efekty, jednak zwykle nie stosuje się tej metody w miejscach zamieszkania czy przebywania ludzi ze względu na jej uciążliwość( konieczność opuszczenia domu, zabezpieczenia jedzenia, okres karencji po zabiegu).
  • Dezynsekcja mrówek za pomocą środków sypkich – bardzo dobra metoda do stosowania na zewnątrz domów, ogrodów czy firm – wymaga jednak stabilnej, bezdeszczowej pogody. Nie jest polecana do wewnątrz pomieszczeń, ze względu na to, iż proszek może powodować zabrudzenie wykładzin, dywanów itd., może również zostać zjedzony przez zwierzęta domowe.
  • żelowanie- najbardziej skuteczna metoda. Żel posiada rewelacyjne właściwości wabiące mrówki, które po spożyciu żelu wracają do gniazda i karmią nim swoje koleżanki. Doprowadzamy wówczas od sytuacji, w której niszczymy i zwalczamy całą populacje i kolonię mrówek. Największa zaletą tej metody jest to, że może być stosowana zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Nie wymaga opuszczenia domów, biur a cały zabieg zwalczania mrówek jest przeprowadzany w sposób całkowicie bezinwazyjny dla użytkowników. Żel do zwalczania mrówek nie ma zapachu, jest bezwonny. Dodatkowo dezynsekcja mrówek żelem ma działanie długotrwałe, gdyż ten wykazuje bardzo długie działanie. Jest to aktualnie najbezpieczniejsza metoda zwalczania mrówek, która może być używana w domach opieki społecznej, DPS, domach dziecka, szpitalach ale również w domach prywatnych.

7.Czy istnieją ekologiczne sposoby zwalczania mrówek w domu i ogrodzie ?

Jeżeli chcemy spróbować ekologicznych i naturalnych sposobów zwalczania mrówek w ogrodzie to poniżej przedstawiamy 4 z nich:

1) mrówki bardzo dobrze odstrasza mięta. Powoduje, że mrówki zakładają swoje gniazda w odległości 2-3 metrów od roślin mięty, ale nie znikają całkowicie z naszego ogrodu.

2) preparaty naturalne (ekologiczne) do odstraszania mrówek. Największa skutecznością wykazuje się wywar, wyciąg lub gnojówka z bylicy piołun. Niestety jak każdy sposób wywar z piołunu bardzo dobrze odstrasza mrówki ale powoduje, że w okolicy, gdzie został wylany nie chcą rosnąć inne rośliny.

3) inne rośliny, które mogą być pomocne w zwalczaniu ekologicznym mrówek to tymianek pospolity oraz majeranek. Mają mniej spektakularne działanie niż piołun jednak mogą rosnąć przy innych roślinach nie ograniczając ich wzrostu.

4) można spróbować również walczyć z mrówkami sokiem z cytryny lub porozkładanymi liściami pomidora.

Podsumowując, jeżeli ktoś uznaje tylko i wyłącznie ekologiczne sposoby zwalczania mrówek w ogrodzie to powinie do skutku stosować powyżej wymienione metody. Nie zrażajmy się i krok po kroku relizujmy domowe sposoby na pozbycie się mrówek w ogrodzie. Jeżeli jednak chce szybko i skutecznie zwalczyć mrówki, bez znaczenia czy z domu, ogrodu, firmy to chętnie pomożemy.

Poszukujesz podobnej usługi dla siebie? Obsługujemy klientów między innymi w takich miejscowościach jak: , Brańsk, Łapy, Szepietowo, Biała Piska, Mikołajki, Olecko, Orzysz, Szczuczyn, Wysokie Mazowieckie, Tykocin, Ruciane- Nida, Maków Mazowiecki, Brok, Przasnysz, Ostrołęka, Pisz, Ełk, Suwałki, Zambrów, Choroszcz, Czyżew oraz innych miastach.

Usługi zwalczania mrówki w domu, ogrodzie czy w firmie realizujemy na terenie trzech województw:

  1. podlaskiego: Łomża, Białystok, Zambrów, Grajewo, Suwałki, Augustów
  2. warmińsko- mazurskiego: Ełk, Giżycko, Mrągowo, Olecko, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
  3. mazowieckiego: Ciechanów, Mińsk Mazowiecki, Ostrołęka, Przasnysz, Siedlce, Sokołów, Ostrów Mazowiecka.