Top 11 odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące pluskwy domowej

Top 11 odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące pluskwy domowej

Przez ostatnie 10 lat trendy na rynku zwalczania szkodników wśród klientów prywatnych zmieniają się. Przez ostatnie lata 90% zleceń zwalczania szkodników w mieszkanich prywatnych dotyczyło pozbycia się karaczanów. Od 2 lat obserwujemy odwrócenie trendu i aktualnie 90% zleceń dotyczy usług odpluskwiania mieszkań. Duże, średnie i małe miasta takie jak. Łomża, Białystok, Ostrołęka, Ełk czy Grajewo stają się coraz bardziej zapluskwione. Telefony od klientów pytających o zagadnienia dotyczące zwalczania pluskwy domowej odbieramy codziennie. W związku z tym chcemy odpowiedzieć na 11 najczęściej zadawanych przez naszych klientów pytań dotyczących pluskiew domowych. 

1. Skąd się biorą pluskwy w domu/ mieszkaniu ?

Pluskwa domowa najczęściej zostaje zawleczona z zewnątrz do naszych domów. Zwykle klienci sugerują, że pluskwy mogli przynieść z ubraniami z second handów lub wraz z używanymi meblami z komisu meblowego. Dużo rzadziej pluskwy przechodzą kratkami wentylacyjnymi czy rurami C.O. od sąsiadów. Jednak nie można tego wykluczyć. Zdarza się również, że pluskwy zagnieździły się w autobusach komunikacji miejskiej i stamtąd je przynosimy.

2. Czy pluskwy w domu pojawiają się z brudu ?

Pluskwy domowe w przeciwieństwie do prusaków nie biorą się z brudu. Owszem rozwój populacji pluskwy może być bardziej dynamiczny w domach, gdzie nie dba się o higienę. Nie mniej jednak brak czystości w domu czy mieszkaniu nie jest powodem pojawienia się tych uciążliwych lokatorów.

3. Czy pluskwy łóżkowe gryzą ? Czy pluskwy gryzą wszystkich domowników ?

Tak, pluskwy gryzą, gdyż odżywiają się krwią wszystkich stałocieplnych zwierząt, w tym również ludzi. Pluskwy w przeciwieństwie do komarów gryzą zwykle w jednej linii. Ugryzienia pluskwy są dużo bardziej swędzące i piekące oraz przekształcają się w dużo większe niż po ugryzieniu komara bąble. Ugryzienie pluskwy domowej nie jest bolesne, często nawet nie wybudzimy się ze snu w trakcie gryzienia. Dodatkowo te owady wpuszczają nam w trakcie wysysania krwi środek znieczulający.

Nie zawsze pluskwy domowe gryzą każdego domownika. To czy ktoś zostanie pogryziony jest sprawą bardzo indywidualną. Osoby przewlekle chore, które na stałe przyjmują leki mogą nie zostać pogryzione przez pluskwy. Pluskwy nie lubią także, gdy w krwi znajduje się alkohol. Bardzo często od klientów słyszymy, że tylko jedna z osób, które spały w jednym łóżku, została pocięta przez pluskwy a druga nie ma żadnego ugryzienia. Spowodowane to mogło być tym, że jedna z osób spożywała alkohol przed snem.

4. W jakie części ciała najczęściej gryzą pluskwy?

Pluskwy gryzą zwykle w miejscach, gdzie skóra jest najcieńsza. Najczęściej klienci skarżą się na ugryzienia pluskiew na wewnętrznych stronach rąk i ud, a także w okolicy karku i szyi.

5. Jak rozpoznać ugryzienia pluskwy łóżkowej?

Zwykle ugryzienia pluskwy domowej będą podobne do ugryzień komarów. Bardzo ciężko jest je odróżnić od ugryzień innych owadów. Pluskwy gryzą w jednej linii, notujemy po 3-4 ugryzienia. Nim rozpoznamy problem z pluskwami często mylimy je z pogryzieniami innych owadów lub reakcjami alergicznymi. Niestety aby wze 100 % pewnością stwierdzić, że pogryzła nas pluskwa domowa trzeba znaleźć żywego osobnika tego pasożyta.

6. Czy można zwalczyć pluskwy domowymi sposobami ?

Niestety z doświadczenia wiemy, że domowe sposoby zwalczania pluskwy domowej tylko na krótko poprawiają sytuację. Popularne parownice mają za małą wydajność aby skutecznie dotrzeć do zakamarków i wysoką temperaturą zabić dorosłe osobniki i ich jaja.

Środki kupione w marketach nie są skuteczne na pluskwy, gdyż jest to owad bardzo odporny na podstawowe substancje biobójcze w nich zawarte. Do 100 % zwalczania pluskwy wymagana jest wiedza, doświadczenie i dostęp do profesjonalnych środków owadobójczych.

7. Gdzie w mieszkaniu najczęściej chowają się pluskwy?

obrazek z zaznaczonymi miejscami najczęstszego występowania pluskiew domowych

Pluskwy domowe nazywane również potocznie łóżkowymi, jak wskazuje nazwa zwykle zakładają gniazda w łóżku. Chcą przebywać możliwie jak najbliżej żywiciela. Kolejnymi miejscami, gdzie najczęściej spotykamy pluskwy są listwy przypodłogowe, półki nad łóżkami oraz powierzchnia za obrazami na ścianach.

8. Czy chemia używana do zwalczania pluskiew przez firmy DDD jest bezpieczna dla alergicznych dzieci ?

Środki biobójcze stosowane przez nas do zwalczania pluskwy domowej są preparatami bardzo bezpiecznymi dopuszczonymi do użytku m.in.: w przedszkolach i żłobkach. Nigdy natomiast nie możemy wykluczyć odczynów alergicznych. Jeżeli masz alergiczne dziecko i obawiasz odczynu alergicznego poinformuj nas o tym przed wykonaniem usługi. Zawsze możemy wykonać zabieg próbny na małej powierzchni mieszkania. Oczywiście po każdej usłudze wystawiamy protokół, w którym są zawarte szczegółowe informacje dot. użytych przez nas środków wraz z numerami TOX, które są informacją dla lekarza jakie postępowanie podjąć np.: w przypadku odczynu alergicznego.

9. Czy można przynieść pluskwy z hotelu?

Tak można przynieść pluskwy z hotelu. Bardzo często zwalczamy pluskwy domowe w mieszkaniach osób, które dużo podróżują i często mieszkają w hotelach.

10. Czy przy zwalczaniu pluskwy domowej trzeba wyrzucać łóżka lub inne meble?

Zwykle nie ma potrzeby wyrzucania łóżek, szaf czy mebli z naszego mieszkania. Wielu klientów decyduje się na pozbycie mebli głównie ze względów psychologicznych. Nie chcą dłużej spać na łóżkach, w których były pluskwy i na których byli gryzieni.

11. Czy można gołym okiem zobaczyć pluskwę ?

Oczywiście, że można gołym okiem zobaczyć pluskwę. Dorosła pluskwa przypomina wyglądem, rozmiarem, kształtem i kolorem pestkę jabłka. Pluskwa łóżkowa ma trzy pary cienkich, rozwiniętych odnóży, wyposażonych w pazurki umożliwiające skuteczne przyczepienie się do materiału jak i gospodarza w czasie gryzienia go i picia krwi. Młode pluskwy zaraz po wykluciu z jaj są przeźroczyste i dużo mniejsze od dorosłych osobników.

Jeżeli macie Państwo inne pytania związane ze zwalczaniem pluskwy domowej chętnie na nie odpowiemy. Wystaczy do nas zadzwonić + 48 784 450 116 lub napisać [email protected].

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami zawartymi w naszym artykule:

Zwalczanie pluskwy

Zapraszamy 🙂

Zobacz także: