Jak wygląda ugryzienie pluskwy domowej ? Zdjęcia !

Jak wygląda ugryzienie pluskwy domowej ? Zdjęcia !

Jak wygląda ugryzienie pluskwy domowej ? Zdjęcia !

Pluskwy jako pasożyty człowieka i zwierząt żywią się krwią. Z tego też powodu aby się pożywić muszą użyć kłująco- ssącego narządu gębowego zwanego kłujką. Ukąszenia pluskiew pozostawiają w miejscu ugryzienia bardzo nieprzyjemne bąble, które swędzą wywołując niepokój a w skrajnych przypadkach nawet bezsenność, gdyż pluskwy domowe. żerują w nocy. Ugryzienia pluskiew należą zwykle do bardzo nieprzyjemnych choć spotykamy klientów, którzy nie zauważają ugryzień i obecności pluskiew. Zwykle nasi klienci biorą pluskwy za alergię i faszerują się lekami. Pluskwy ugryzienia pozostają niezauważone. Bez stwierdzenia obecności pluskiew domowych nie wykonujemy zabiegów tzw. profilaktycznych. Chemia używana do likwidacji tych owadów nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Najpierw ustalmy na 100% czy w mieszkaniu występują pluskwy. Usuwanie pluskiew rozpoczynamy dopiero po dokładnej inspekcji mieszkania. Dopiero ugryzienie pluskwy wraz z ich obecności i wyraźnymi ich śladami daje podstawę do użycia środków chemicznych. Jeżeli ktoś dostrzegł ugryzienia pluskwy nie koniecznie oznacza to, że nie został pogryziony przez innego owada. Zdarzają się ugryzienia pluskiew pomiędzy palcami – w nietypowych miejscach, gdyż owady te wybierają miejscą ugryzień tam gdzie jest najcieńsza skóra.

Jak wygląda pluskwa domowa ? 

Owady dorosłe mają barwę mahoniowo- brązową, owalny, spłaszczony kształt. Pluskwy łóżkowe nie posiadają skrzydeł, nie latają. Długość dorosłych osobników nie przekracza 4-7 mm. Samica w ciągu życia składa około 400-500 jaj. Jaja pluskwy domowej mają perłowy kolor. Pluskwy składają jaja plisko żywiciela. Wyróżniamy 5 stadiów larwalnych i wszystkie stadia żywią się krwią człowieka. Pluskwy domowe pluskwa łóżkowa są to synonimy używane w branży zamiennie. Pluskwa domowa należy do pasożytów ludzi i zwierząt. Ukąszenia tych owadów zwykle mylone są z ukąszeniem komara.

To jak wygląda pluskwa domowa oraz jej poszczególne stadia rozwojowe opisaliśmy w innym artykule [Link].

zdjęcie przedstawiające pluskwy

Skąd biorą się pluskwy ?

Na pytanie skąd się biorą pluskwy nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pluskwy występują wszedzie tam gdzie są ludzie. Możliwe jest zawleczenie ich z miejscu publicznych, mogą też przejść od sąsiada. Pluskwy domowe występują w mieszkaniach, miejscach publicznych (szpitale, hotele) itp. Pluskwa domowa rozmnaża się w postępie geometrycznym.

 

Pluskwy ugryzienia objawy ukąszenia pluskiew.

Ugryzienia pluskwy ukąszenia tych owadów powodują powstawanie zaczerwienionych krostek o śrdenicy około 0,5 cm. Zwykle są bardzo swędzące. Pluskwy zazwyczaj gryzą w spoób liniowy. Po ugryzieniu pluskwy objawy zazwyczaj pojawiają się po kilku godzinach a nawet dniach, jest to kwestia indywidualna. Ugryzienie pluskwy zazwyczaj swędzi, choć nie ma reguły. Ślady ugryzień mogą być niewodoczne lub powodować długotrwały dyskomfort. Miejsce ukaszenia może być zaczerwienione lub nie. Nigdy nie należy brać pod uwagę samych ugryzień. Aby stwierdzić obecność pluskiew trzeba dokładnie przejrzeć mieszkanie lub zlecić to wyspecjalizowanej firmie. Potwierdzenie występowania pluskiew może być łatwe lub trudne zależne od skali problemu. Pluskwy ugryzienia objawy – rzuć okiem na zdjęcia. Sporadycznie u niekrórych osób ukąszenie pluskwy nie powoduje żadnych objawów.

 

Ugryzienia pluskiew zdjęcia naszych klientów.

 

Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy domowej ? Objawy ugryzienia pluskwy.

Przede wszystkim po samych ugryzieniach nie ma możliwości stwierdzenia czy pochodzą od pluskwy domowej czy od innych owadów. Każdy człowiek ma indywidualną odpowiedź organizmu na ukąszenia pluskwy domowej czy innych pasożytów (ugryzienie komara). U jednego ugryzienia pluskiew wyglądają jak ugryzienia po komarze u innej osoby samo ugryzienie pluskwy będzie niezauważalne. Pierwszym miejscem, w którym zwykle znajdziemy te pasożyty są nasze łóżka. Aby stwierdzić obecność pluskiew łóżkowych trzeba szukać śladów pluskiew: odchody pluskiew – czarne kropki, ptrzetrawiona krew; wylinki rosnących owadów, dorosła pluskwa – kolor ciemnobrązowy. Jeżeli problem jest długotrwały to znajdziemy nawet gniazdo pluskiew, gdzie znajdziemy oznaki obecności pluskiew tj. opite krwią pluskwy domowe, odchody pluskiew. Poza łózkiem pluskiew należy szukać za listwami przypodłogowymi, tapetami i w innych szczelinach.

Pluskwy gryzą w nieregularnych odstępach czasu. Pluskwy mają zdolność do przetrwania długich okresów czasu bez pożywienia. Znane są przypadki, że pluskwy przeżyły rok od ostatniego posiłku. Aby upewnić się czy to na 100% trzeba poszukać w domu ciał pluskiew.

Dlaczego pluskwy domowe gryzą tylko mnie ?

Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Z relacji naszych klientów wynika, że bardzo często przy wieli domownikach pluskwy gryzą tylko jedną z osób. Możemy podejrzewać, że wpływ na taki stan rzeczy mają czynniki tj. choroby przewlekłe domowników – pluskwa gryzie osoby zdrowe, które nie przyjmują leków. Picie alkoholu – owady gryzą osoby, które nie piły alkoholu. Grupa krwi – pasożyty gryzą osoby o grupie krwi 0+ ( brak potwierdzenia naukowego, powyższa informacja pochodzi z relacji od klientów). Dostępność żywiciela – pluskwy gryzą osoby do których mają najłatwiejszy dostęp np. leżące bliżej gniazd zlokalizowanych w łóżku.

Czy pluskwy przenoszą choroby ? Pluskwa domowa przenosi choroby ?

W świetle dostępnych badań ugryzienie pluskwy łóżkowej nie powoduje i nie przenosi chorób. Brak jest jakiegokolwiek potwierdzenia, że ugryzienia pluskiew przenoszą choroby.

Czy leczyć ugryzienie pluskwy ?

O tym czy należy podjąć działania medyczne w sytuacji, gdy ugryzienie pluskwy przybiera rangę problemu medycznego decyduje lekarz. Po ugryzieniu pluskwy powstaje bąbel. Jeżeli miejsce po ukąszeniu pluskwy swędzi można jak najbardziej udać się z tym do lekarza.

Czy jest możliwe skuteczne zwalczanie pluskiew domowymi sposobami?

Zwalczanie pluskiew domowych jest trudne z powodu kilku czynników. Po pierwsze wymagane jest doświadczenie aby odpowiednio przygotować mieszkanie do odpluskwiania. Po drugie konieczne są specjalistyczne środki biobójcze. Po drugie środki z marketu mają małą ilość substancji czynnej tak aby były bezpieczne dla osoby wykonującej zabieg bez zabezpieczeń. Jako specjaliści pracujemy na dużo wyższych stężeniach do użytkowania których konieczne jest posiadanie środków ochrony osobistej tj. maska pełnotwarzowa i kombinezon. W naszym odczuciu skuteczne wykonanie dezynsekcji pluskiew nie jest możliwe bez odpowiednich środków i zabezpieczeń. Usługi zwalczenia pluskiew przez wyspecjalizowaną firmę będą tańsze niż wielomiesięczne stosowanie środków marketowych na własną rękę. Jeżeli mimo stosowania domowych sposobów obserwujemy w dalszym ciągu na domownikach ugryzienia pluskiew trzeba wezwać profejonalistów.

Interesuje Cię ten temat- przeczytaj także:

TOP 11 odpowiedzi na najcześciej zadawane pytania dotyczące zwalczania pluskwy domowej.

Obszerny artykuł dotyczący biologii i zwalczania pluskiew łóżkowych

Skuteczne Zwalczanie pluskiew Białystok

Skuteczne zwalczanie pluskiew Ostrołęka

Skuteczne zwalczanie pluskiew Ełk