Okresowa deratyzacja – czy jest obowiązkiem?

Okresowa deratyzacja – czy jest obowiązkiem?

Okresowa deratyzacja – czy jest obowiązkiem?

Okresowa deratyzacja na terenie gmin. Zwalczanie szczurów i myszy we wspólnotach, spółdzielniach mieszkaniowych i firmach z różnych branż, nie koniecznie spożywczej.

Deratyzacja okresowa a przepisy.

Ustawodawca w ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w Art. 4. 1. nakłada na Radę gminy obowiązek uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, który z kolei nakłada na właścicieli posesji obowiązek przeprowadzania okresowych deratyzacji.

Kiedy wykonać deratyzację okresową?

Ze względu na zakończenie zbiorów oraz coraz niższe temperatury gryzonie ( szczury i myszy) poszukują pożywienia i schronienia. Przemierzają nawet 500 m dziennie w poszukiwaniu kryjówek, gdzie będą miały zapewnione miejsce do bytowania. Zasiedlają różne pomieszczenia : hale magazynowe z żywnością, hale produkcyjne, domów mieszkalnych, bloki mieszkalne itp. Ich migracja powoduje olbrzymie straty finansowe. Niszczą pomieszczenia, w których bytują:

– uszkadzają ściany,

instalacje elektryczne,

– instalacje kanalizacyjne

– elewację budynków,

zanieczyszczą odchodami o nieprzyjemnym zapachu

– przenoszą czynniki chorobotwórcze i insekty np. pchły.

Kto musi wykonywać okresową deratyzację ?

To kto oraz jak często musi wykonywać okresową deratyzację określa Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.

Wszyscy właściciele nieruchomości, zarządcy wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych zobligowani są do wykonywania okresowej deratyzacji. To w jaki sposób ma to zostać wykonane określone jest w miejscowym akcie prawnym określającym obowiązki wszystkich mieszkańców danej gminy w zakresie czystości w gminie. Dokument ten z mocy „Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach” z dnia 13 września 1996 r. tworzy i zatwierdza Rada Gminy.

Niestety nie we wszystkich gminach realizowany jest ten obowiązek. W przypadku prowadzenia regularnych działań zapobiegających rozwojowi populacji gryzoni, problem ze szczurami czy myszami byłby marginalny. Działania profilaktyczne w dłuższej perspektywie są zawsze tańsze i dużo mniej uciążliwe.

Poszukujesz podobnej usługi dla siebie? Obsługujemy klientów między innymi w takich miejscowościach jak: Zambrów, Choroszcz, Czyżew, Brańsk, Łapy, Szepietowo, Biała Piska, Mikołajki, Olecko, Orzysz, Szczuczyn, Wysokie Mazowieckie, Tykocin, Ruciane- Nida, Maków Mazowiecki, Brok, Przasnysz, Ostrołęka, Pisz, Ełk, Suwałki oraz w innych miastach.

Więcej o usłudze zwalczaniu szczurów i myszy poczytasz tu: deratyzacja, zwalczanie szczurów i myszy.

Zapraszamy do kontaktu !!!!

Usługi okresowej deratyzacji/ zwalczania szczurów i myszy realizujemy na terenie trzech województw:

  1. podlaskiego: Łomża, Białystok, Zambrów, Grajewo, Suwałki, Augustów, Kolno
  2. warmińsko- mazurskiego: Ełk, Giżycko, Mrągowo, Olecko, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
  3. mazowieckiego: Ciechanów, Mińsk Mazowiecki, Ostrołęka, Przasnysz, Siedlce, Sokołów, Ostrów Mazowiecka.

Zobacz także: