Deratyzacja Białystok

deratyzacja-białystok_stander_łomża

Deratyzacja co to jest, ile kosztuje, na czym polega i jak wygląda ? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Deratyzacja czyli zwalczanie szkodliwych gryzoni.

Białystok, jak wszystkie większe miasta, boryka się z różnymi problemami, w tym również z problemem szczurów i myszy, które uprzykrzają nam życie, powodują wiele szkód materialnych oraz niszczą żywność. W takim mieście jak Białystok, który wśród miast wojewódzkich ma drugą co do wielkości gęstość zaludnienia, ten problem może być szczególnie dokuczliwy, wszak szczury to chyba najwięksi beneficjenci rozwoju ludzkiej cywilizacji. 

Co to jest deratyzacja? 

Deratyzacja to usługa polegająca na zwalczaniu szkodliwych gryzoni za pomocą metod chemicznych, mechanicznych lub biologicznych. Deratyzację przeprowadza się w najróżniejszych obiektach oraz w terenie.

Deratyzacja na czym polega? Deratyzacja jak przebiega?

Deratyzacja to nie tylko samo rozłożenie rodentycydu. Wszystko rozpoczyna się od lustracji obiektu przeprowadzanej przez kompetentnego fachowca. Ma ona na celu ustalenie źródeł problemu, dróg przemieszczania się szkodników, jak one dostają się do obiektu, określenie czynników sprzyjających gryzoniom oraz zaplanowanie działań mających na celu zlikwidowanie problemu, w tym metod działań doraźnych oraz zaplanowanie czynności mających ograniczyć w przyszłości możliwość ponownego pojawienia się szkodników w obiekcie. Przy okazji sprawdza się tzw. szczuroszczelność i myszoszczelność budynku. Wymagania w tym zakresie są mocno restrykcyjne. Przyjmuje się, że aby zachować szczuroszczelność, żadna szczelina ani żaden otwór nie może mieć większej średnicy niż 12 mm. Jeżeli mówimy o myszoszczelności, to otwory nie mogą być większe niż 6 mm. Oznacza to, że jeżeli w otwór da się włożyć przeciętny długopis, to mysz przez taki otwór również przejdzie. Bardzo ważnym elementem lustracji jest dokładne przyjrzenie się otoczeniu danego obiektu, bo często właśnie tam kryje się właściwe zagrożenie.

Po zlokalizowaniu miejsc gniazdowani gryzoni, miejsc ich żerowania oraz dróg przemieszczania można rozpocząć właściwą deratyzację. W zależności od wyników lustracji dokonuje się doboru metod działania, rodzaju środków chemicznych (rodentycydów) lub urządzeń mechanicznych do wyłapywania gryzoni, względnie kombinacji tych metod. Jeżeli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań to na zewnątrz najczęściej stosuje się ustawienie w wytypowanych miejscach karmników deratyzacyjnych zaopatrzonych w rodentycydy. Ważny jest dobór preparatów i zdecydowanie powinny to być preparaty przeznaczone do użytku profesjonalnego a nie tzw. „marketowe” ogólnie dostępne. Karmniki deratyzacyjne ustawia się przy drzwiach wejściowych, przy doprowadzeniu do budynku różnych instalacji, ze szczególnym uwzględnieniem instalacji kanalizacyjnej, przy rampach lub śluzach rozładunkowych.

Wewnątrz obiektu preferowane jest wykorzystanie chwytaczy żywołownych, pułapek lepowych lub mechanicznych, tzw. gilotynek. O sukcesie całej akcji decyduje przede wszystkim właściwe rozlokowanie tych urządzeń. Wymaga to dużej wiedzy o behawioryzmie gryzoni oraz doświadczenia praktycznego gromadzonego latami w trakcie wykonywania usług. Odpowiednio przeprowadzone działania zabezpieczające przed gryzoniami są nieszkodliwe 

Kolejnym etapem profesjonalnej deratyzacji jest monitorowanie przebiegu akcji. Może to być uzupełnianie preparatu, usuwanie martwych gryzoni, naprawianie lub wymienianie uszkodzonych urządzeń, dostawianie nowych lub zmiana ich lokalizacji. Działania te mają istotne znaczenie z punktu widzenia zachowania bezpieczeństwa przeprowadzanej akcji zarówno dla ludzi jak i środowisk. Redukujemy w ten sposób zagrożenia dla gatunków zwierząt nie będących celem naszych działań. Ograniczamy też zagrożenia mikrobiologiczne mogące być następstwem rozkładu martwych gryzoni. Zapobiegamy inwazji much ścierwnicowatych. Oczywiście każda deratyzacja wymaga indywidualnego podejścia, ze względu na wielkość obiektów, rodzaj, jego położenie, sposób wykorzystania czy też sposób podłączenia do różnych instalacji. To jak wygląda deratyzacja zależy zatem od bardzo wielu czynników. 

Ile kosztuje deratyzacja domu?

Każda deratyzacja pomieszczeń wymaga indywidualnego podejścia a zatem i wycena każdej usługi będzie sprawą indywidualną. Zupełnie różne będzie podejście do deratyzacji w budynku mieszkalnym, przedszkolu, hipermarkecie, wysypisku śmieci czy w zakładach mięsnych. Będzie tu miało znaczenie: wielkość populacji szkodników, wielkość obiektu, jego złożoność, utrudnienia środowiskowe, ilość niezbędnych w danym przypadku urządzeń, ilość rodentycydu, ilość koniecznych wizyt serwisowych. Większość z tych elementów może być określna w czasie wstępnej lustracji, dzięki czemu można dokonać właściwej wyceny usługi, adekwatnej do poniesionych nakładów na jej wykonanie. To ile kosztuje deratyzacja szczurów czy myszy zależy od w/w czynników.

Ile trwa deratyzacja?

Trudno jest z góry określić ile będzie trwać cała usługa. Zależy to od wielu czynników. Przede wszystkim od wielkości populacji, ale nie tylko. Robiąc lustrację obiektu zwracamy baczą uwagę na jego otoczenie. Prawdziwe źródło problemu może przecież być poza samym obiektem. Na pewno usługa nie ograniczy się do jednego przyjazdu techników. Minimum to dwie takie wizyty. 

Jeżeli populacja szczurów przez dłuższy czas była nie niepokojona i rozrastała się w sposób niezakłócony może się okazać, że takich wizyt będzie potrzeba więcej. Potrzebne są wówczas regularne, zaplanowane, wykonywane nieprzerwanie działania, które powodują stopniowe ograniczanie aż do całkowitej likwidacji populacji szkodników. Jednym z poważniejszych błędów popełnianych przez osoby niedoświadczone jest niedoprowadzanie usługi do końca. Pozostawienie przy życiu znacznej części populacji spowoduje szybkie jej odnowienie oraz przyspieszy proces nabywania przez nią odporności na dany rodzaj rodentycydu. 

Samo usunięcie szkodników z danego obszaru nie jest wystarczające do bezpiecznego korzystania z pomieszczeń w których bytowały gryzonie. Często wymagana jest dodatkowo dezynsekcja ( usunięcie owadów, które żerują na padłych gryzoniach) oraz dezynfekcja pomieszczeń w których przebywały szczury w celu usunięcia zagrożeń mikrobiologicznych. Na koniec aby usunąć nieprzyjemny zapach fekaliów oraz chemii wykonujemy usługę deodoryzacji – przeprowadzając ozonowanie.

Usługi deratyzacji na terenie Białegostoku

Od prawie 10 lat zajmujemy się wykonywaniem usług deratyzacji – odszczurzania w Białymstoku. Obsługujemy zarówno klientów indywidualnych jak i firmy. Jesteśmy w stanie w krótkim czasie zlikwidować różne szkodniki, zlikwidować populację szczurów czy myszy z terenu korzystając z profesjonalnych, niedostępnych dla osób bez doświadczenia i szkolenia środków. Profesjonalnie zabezpieczamy obiekty przed szkodnikami.

Jesteśmy specjalistami DDD od zwalczania różnych gatunków szkodników i pasożytów w tym:

  • deratyzacji – myszy, szczury, inne gryzonie
  • dezynsekcji – prusaki, karaluchy, mrówek, szerszeni, os, pluskwy domowej, rybików, pcheł, odkomarzanie. 
  • dezynfekcji – zwalczanie drobnoustrojów : wirusów w tym SARS-CoV-2, grypy, grzybów, chorobotwórczych bakterii. 

Na terenie Białegostoku i okolic zwalczamy gryzonie, zarówno myszy jak i szczury w:

  • firmach z branży spożywczej (magazyny towarów spożywczych, chłodnie, piekarnie, cukiernie, produkcja spożywcza, rozbiory drobiu, hurtownie spożywcze, sklepy spożywcze,), branży hotelarskiej ( hotele, hostele), gastronomicznej ( restauracje, karczmy),
  • spółdzielniach mieszkaniowych ( deratyzacje piwnic), szkół, przedszkoli, szpitali, mieszkań. 
  • mieszkaniach i domach klientów prywatnych,

Skorzystaj z naszych usług DDD. Wycena usługi w Białymstoku jest bezpłatna. Oferujemy realizację każdego zlecenia usunięcia szkodników w krótkim czasie. Działamy na obszarze Polski północno- wschodniej.

Stałe szkolenia sprawiają, że jesteśmy profesjonalni, przygotowani a wykorzystywane przez nas produkty do deratyzacji są bardzo skuteczne. 

Chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuły:

Deratyzacja

Okresowa deratyzacja – czy jest obowiązkiem?

Zobacz także: