Dezynfekcja Białystok

dezynfekcja-wirusów-bakterii

Jednym z obszarów działalności naszej firmy są usługi dezynfekcji, które oferujemy również w Białymstoku. 

Co to jest dezynfekcja? 

Dezynfekcja to zabiegi mające na celu niszczenie drobnoustrojów i ich przetrwalników. Mówiąc o drobnoustrojach mamy na myśli bakterie, wirusy oraz niektóre grzyby. Zamiennie w stosunku do terminu „dezynfekcja” używamy terminu odkażanie, sterylizacja jednak te pojęcia nie są tożsame. Celem dezynfekcji jest zapobieganie szerzeniu się chorób zakaźnych. Należy pamiętać, że do osiągnięcia dobrego efektu dezynfekcji konieczne jest właściwe przygotowanie pomieszczeń, powierzchni czy sprzętów. Dokładne posprzątanie, usunięcie resztek organicznych czy mycie, najlepiej ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Usługami sterylizacji jak też odkażania zaczęli interesować się wszyscy głównie w celu uniknięcia powstawania ognisk zakażeń. Dezynfekcją zaczęły zajmować się firmy profesjonalne jak i amatorzy. Wszyscy zaczęli wszystko dezynfekować. 

Metody i rodzaje dezynfekcji

Stosuje się trzy metody dezynfekcji. Przy doborze metody dezynfekcji należy uwzględnić zakres działania czynnika dezynfekcyjnego na drobnoustroje oraz jego oddziaływanie na przedmioty i powierzchnie, które zostaną poddane dezynfekcji. Dezynfekcja rodzaje : 

Wyróżniamy:

dezynfekcję fizyczną 

dezynfekcję chemiczną 

dezynfekcję termiczno-chemiczną

Na czym polega dezynfekcja?

Dezynfekcja fizyczna polega na oczyszczeniu danego przedmiotu przy użyciu pary wodnej o temperaturze od 100 do 110 stopni Celsjusza. Inną metodą dezynfekcji fizycznej jest promieniowanie UV, służące do oczyszczania całych pomieszczeń i powierzchni płaskich. Fizyczne oddziaływanie na dany czynnik chorobotwórczy. Metoda ta jest mało skuteczna jeżeli doszło do skażenia np. podłogi wydzielinami. Dlatego też zakres użyteczności promieni UV jest ograniczony. 

Dezynfekcja chemiczna polega usuwaniu drobnoustrojów za pomocą środków chemicznych np. czwartorzędowych soli amoniowych, alkoholu etylowego, alkoholu izopropylowego, aldehydów, formaldehydów, aldehydu glutarowego, chlor ( substancje na bazie podchlorynu) fenoli, metali ciężkich (m.in. związki srebra, miedzi i rtęci ), kwasy i zasady, rivanolu, utleniacze np. woda utleniona, nadmanganiany czy mydła. Różne substancje mają właściwości dezynfekcyjne. Dezynfekcję środkami chemicznymi można wykonać poprzez: 

– przecieranie powierzchni roztworem preparatu dezynfekcyjnego 

– zanurzenie w roztworze dezynfekcyjnym, 

– można też nanosić czynniki chemiczne używane do dezynfekcji za pomocą różnych urządzeń mechanicznych. 

Dezynfekcja termiczno-chemiczna polega na jednoczesnym zastosowaniu środków chemicznych w niższych stężeniach oraz podwyższonej w pewnym stopniu temperatury czynnika dezynfekcyjnego. 

Prawidłowo przeprowadzona dezynfekcja powierzchni lub niektórych sprzętów powinna składać się z następujących etapów:

Dobór właściwego środka dezynfekcyjnego – preparat do dezynfekcji, odpowiedniego do danego miejsca i materiałów, które będą miały z nim kontakt. 

Przygotowanie odkażanych powierzchni – polega na sprzątaniu – mycie i czyszczenie. 

Naniesienie środka dezynfekcyjnego w odpowiedniej ilości i odpowiednim stężeniu – zgodnie z zaleceniami producenta.

Pozostawienie naniesionego preparatu na dezynfekowanych powierzchniach na czas określony przez producenta środka.

Spłukanie pozostałości środka dezynfekcyjnego wodą i dokładne osuszenie powierzchni. 

Roztwory preparatów dezynfekcyjnych powinny być przygotowywane bezpośrednio przed ich użyciem. Naczynia i pojemniki służące do tego celu powinny być wydzielone i odpowiednio oznakowane. Nie wolno przechowywać preparatów dezynfekcyjnych w pomieszczeniach produkcyjnych oraz co bardzo ważne, absolutnie nie wolno ich przechowywać w opakowaniach zastępczych. Rozrabiamy odpowiednią ilość środka, zwykle tyle ile wynosi pojemność opryskiwacza, zamgławiacza czy innego urządzenia, którego używa się do dezynfekcji. 

Przystępując do dezynfekcji i zastanawiając się nad doborem preparatu musimy uwzględnić np. to, że wiele preparatów wykazuje właściwości korozyjne, do takich należą przede wszystkim preparaty na bazie chloru. I choć wykazują często bardzo dobrą skuteczność, to ich stosowanie wymaga dużej ostrożności. Dobieramy płyn do dezynfekcji odpowiedni dla danego pomieszczenia. We współczesnych biurach czy mieszkaniach naszpicowanych elektroniką niekiedy jedynym wyborem będą preparaty na bazie alkoholi, względnie czwartorzędowych soli amoniowych. A zatem prawidłowe wykonie dezynfekcji, czyli skuteczne i bezpieczne dla ludzi i środowiska, wymaga wiedzy i doświadczenia.

Przy dezynfekcji chemicznej popełnianych jest wiele błędów m.in. nie jest kontrolowana wilgotność pomieszczeń, temperatura pomieszczeń, wiele osób liczy, że wystarczy rozpylać środek po przedmiotach aby je zdezynfekować. Przez takie używanie chemii część z nich może ulec uszkodzeniu. Stosowane preparaty muszą być zarejestrowane i mieć ważne pozwolenie. Przed zabiegami dokładnie czytamy etykiety, gdyż jest to ważne dla zdrowia użytkowników pomieszczeń poddanych dezynfekcji. Zawsze przygotowujemy roztwór zgodnie z etykietą, wyższe jego stężenie może pogorszyć dezynfekcyjne właściwości środka. Ważne jest używanie odzieży jednorazowej. Pranie czy mycie odzieży jednorazowej jest wykluczone. Uszkodzenie powierzchni, przecięcia np. kombinezonu mogą być niewidoczne. Nigdy nie mieszamy różnych środków do dezynfekcji, gdyż nie wiemy czy takie działanie nie osłabi działania któregoś z nich. Stosowana chemia musi być dostosowana do typu zakładu, np. w zakładach spożywczych używamy środków do dezynfekcji, które mogą mieć kontakt z żywnością. Dodatkowo ważne aby sprawdzić czy dany środek jest dopuszczony do kontaktu ze skórą. Użycie środka do dezynfekcji np. umywalki czy toalety, którą zwykle wykonujemy za pomocą szczoteczki aby wykonać dezynfekcję rąk po kontakcie ze skórą będzie powodowało jej uszkodzenia. 

Najprostszym przykładem stosowania dezynfekcji chemicznej w życiu codziennym jest dezynfekcja ran, w przypadku skaleczenia w trakcie krojenia bądź mycie rąk mydłem. Popularne są produkty sprzedawane jako płyny, żele do dezynfekcji miejsca przecięcia skóry. Do dezynfekcji powierzchni warto używać gotowych produktów np. w sprzedaży występują chusteczki do przecierania powierzchni nasączone odpowiednim środkiem.

Jesteśmy specjalistami DDD od zwalczania różnych gatunków szkodników i pasożytów w tym:

– deratyzacji – myszy, szczury, inne gryzonie,

– dezynsekcji owadów i insektów – prusaki, karaluchy, mrówek, niszczenie gniazd szerszeni, os, pluskwy domowej, pluskiew rybików, pcheł, odkomarzanie – komarów, kleszcze, i inne insekty,

– dezynfekcji – zwalczanie drobnoustrojów : wirusów w tym w tym korona wirusy :SARS-CoV-2, grypy, grzybów, chorobotwórczych bakterii, innych niepożądanych mikroorganizmów, 

– ozonowania, usuwamy alergeny, w tym roztocza, pleśni, negatywne zapachy, ozonowanie jest też skuteczną formą dezynfekcji,

– fumigacji – fumigacja – gazowanie pomieszczeń i produktów spożywczych. 

– odławianie zwierząt : kuny, lisy, koty, psy i inne. 

Na terenie Białegostoku i okolic usługę dezynfekcji wykonujemy w :

– firmach z branży spożywczej (magazyny towarów spożywczych, chłodnie, piekarnie, cukiernie, produkcja spożywcza, rozbiory drobiu, hurtownie spożywcze, sklepy spożywcze,), branży hotelarskiej ( hotele, hostele), gastronomicznej ( restauracje, karczmy),

– spółdzielniach mieszkaniowych ( mieszkań i lokali użytkowych), szkół, przedszkoli, szpitali,

– mieszkaniach i domach klientów prywatnych ( izolacja lub kwarantanna po COVID),

– gospodarstwach rolnych (bioasekuracja magazynów produkcji rolnej, silosów, obór, chlewni, kurników, budynków gospodarczych )

– przychodniach lekarskich, szpitalach, domach pomocy społecznej, środkach transportu medycznego ( karetki specjalistyczne i transportowe). 

Skorzystaj z naszych usług DDD. Wycena usługi w Białymstoku jest bezpłatna. Oferujemy realizację każdego zlecenia usunięcia szkodników w krótkim czasie. Działamy na obszarze Polski północno- wschodniej. Stałe szkolenia sprawiają, że każdy nasz pracownik to specjalista. Dzięki temu jesteśmy profesjonalni, przygotowani a wykorzystywane przez nas produkty do deratyzacji są bardzo skuteczne. Zapoznaj się z naszą ofertą. Dbamy o bezpieczeństwo 

Jeżeli poszukujesz fachowców. Sprawdź nas, przyślij zapytanie o ofertę. Wycena usługi w Łomży jest bezpłatna. Usuwanie zagrożeń epidemiologicznych to nasza domena. Dzięki skorzystaniu z usług doświadczonej firmy masz 100 % pewność pozbycia się zagrażających czynników biologicznych.

Usługi dezynfekcji z bardzo dobrymi rezultatami świadczymy na terenie Łomży od wielu lat. Stosujemy profesjonalne środki do dezynfekcji oraz ozonowanie. Zawsze dokładamy wszelkich starań aby nasze usługi były na jak najwyższym poziomie. Każde zlecenie dezynfekcji traktujemy priorytetowo. 

Chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuły:

Dezynfekcja

Dezynfekcja Koronawirusa Zapobieganie COVID-19

Zobacz także: